Zmutované vesmírné mikroby útočí na ISS – rozežírají kov

(Free Pub) Sedmdesát šest typů neregulovaných mikroorganismů bylo zjištěno na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). I když je mnoho z nich neškodných, některé jsou již schopny způsobit vážné škody. A nikdo neví, jak budou ve vesmíru dále mutovat.

„Měli jsme tyto problémy na staré kosmické stanici MIR, nyní je máme na ISS. Mikroflóra útočí na stanici. Tyto organismy korodují kovy a polymery a můžou způsobit selhání zařízení,“ řekl tiskové agentuře Interfax Anatolij Grigoryev, viceprezident Ruské akademie věd.

ISS

I přes rozsáhlá opatření byla většina mikrobů zanesena na vesmírnou stanici omylem společně s různými náklady.

Jedna z prvních ruských posádek také bezstarostně vypustila houbu, která bylo později dovoleno se šířit.

Zvláště znepokojivá je Zarya – první modul ISS vypuštěn do vesmíru v roce 1998. Ale i posádka je v potenciálním nebezpečí.

„Nekontrolované množení bakterií může způsobit infekční onemocnění mezi posádkou,“ řekl Grigoryev.

Jako stanice stárnou tak se mikrobiální kontaminace zvyšuje.

Na předchůdci ISS, ruském MIRu bylo 90 různých mikroorganismů v roce 1990, čtyři roky po jeho startu. V době, kdy byl rozebrán v roce 2001 se počet zvýšil na 140.

V relativně sterilním a teplotně regulovaném prostředí stanice bylo bakteriím umožněno se snadno šířit.

Mikroorganismy se také vyvinuly a staly se velmi agresivními. Kosmonauti hlásili zkorodované sklo, díry v kovovém krytu ovládacího panelu a užranou izolaci.

ISS u se očekává, že bude v provozu minimálně do roku 2020.

Ruští vědci jsou přesvědčeni, že zvláště odolné bakterie mohou přežít roky v extrémních podmínkách na vnější straně stanice, jak ukázalo několik experimentů.

Zda by jejich mutace mohla být nebezpečná, pokud by jim bylo dovoleno uniknout, není jasné.

V současné době ruští kosmonauti stírají plochy ve svých modulech s antibakteriální tekutinou, ale není možné dosáhnout na všechny kontaminované oblasti rukou. Ruští vědci plánují přinést silné antibakteriální UV lampy v jedné z příštích zásilek jako zbraň proti narůstajícímu problému.

Překlad článku Mutant space microbes attack ISS: ‚Munch‘ metal, may crack glass
http://rt.com/news/iss-bacteria-mir-mutation-765/


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Zajímáte-li se o problematiku zdraví, zdravé výživy apod., pak se přidejte k facebookové stránce Zdravie a zdravá výživa.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *