Žena odporovala Monsantu, poté obdržela anonymní výhružku

(Free Pub) Poté, co žena jménem Sofia Gatica ztratila svou tří denní dceru kvůli selhání ledvin, se rozhodla razit cestu hnutím proti Monsantu společně s dalšími matkami nemocných dětí. Monsanto je biotechnologická a agrochemická společnost, po desetiletí znečišťovala životní prostředí a poškozovala lidské zdraví pomocí herbicidů, pesticidů, geneticky modifikovaných potravin a dalších látek.

Blízko místa, kde žije Gatica, jsou sójová pole, které zemědělci postřikují spoustou chemikálií. Jediný zde používaný zabiják plevele je Roundup, nejpopulárnější herbicide používaný zemědělci, který obsahuje účinnou látku glyfosát. Gatica si původně nespojovala úmrtí svého dítěte s chemikálií, ale pak si všimla, že mnoho jejich přátel a sousedů také zažívá zdravotní problémy.

Stop Monsanto!

„Začala jsem vídat děti se zakrytou pusou, matky se šálami kolem hlavy, aby zakryly svou plešatost kvůli chemoterapii…Sójové boby jsou na východě, severu a jihu a když sprejují, tak sprejují i na lidi, protože je mezi nimi a poli malá vzdálenost,“ řekla Gatica.

Ve skutečnosti vědci zjistili, že mají lidé na tomto území v krvi tři až čtyři zemědělské chemikálie, včetně endosulfanu, který je zakázaný ve více než 80 zemích. Vědci také zjistili, že je 33% obyvatel zasaženo rakovinou. V dřívější německé studii byl zjištěn Roundup ve všech vzorcích moči – množství 5krát až 20krýt překračovalo limit stanovený pro pitnou vodu.

V odvetě se Gatica snažila vytvořit s dalšími aktivisty mezinárodní hnutí proti Monsantu. Před pár lety po spoluzaložení skupiny jménem Matky z Ituzaingó Gatica a její skupina zahájila první epidemiologickou studii oblasti s vysokou mírou neurologických a respiračních onemocnění, vrozených vad, kojenecké úmrtnosti a rakoviny – míra 40krá vyšší než je národní průměr. Poté pokračovala a hledala výzkumníky, aby studovali souvislost mezi pesticidy, herbicidy a zdravotními problémy, zatímco se účastnila protestů vyjadřujících obavy z těchto problémů.

„Zablokovali jsme sprejovací stroje. Šli bychom do pole a zablokovali je. Protestovali jsme u ministerstva zemědělství a zdraví. Vzalijsme nemocné lidi na ministerstvo,“ řekla.

V průběhu několika let byly díky aktivistickému hnutí zavedeny povinné nárazníkové zóny mezi leteckými postřiky a sousedstvími. Navíc argentinský nejvyšší soud rozhodl, že nemůžou být agrochemikálie rozprašovány blízko obytných oblastí.

I když Gatica další aktivisté úspěšně udělali změnu, tak ten proces nebyl lehký. Ve skutečnosti čelili přímým hrozbám.

„Někdo přišel se zbraní do mého domu. Řekl mi, abych mlčela co se týče sóji,“ řekla. „Policie to vyšetřovala, ale bylo mi řečeno, že je složka o vyšetřování tajná,“ dodala.

Je zajímavé, že předchozí výzkum zjistil, že Monsantův nejprodávanější herbicid Roundup vykazuje přímé toxické účinky na lidské buňky, zabíjí je i při nízkých dávkách. Toxicita a negativní dopady na mladé děti jsou dokonce ještě větší a nejvíce škodí batolatům a nenarozeným dětem. Ačkoliv začala Gatica sama a dokonce v přímém ohrožení, tak vyvolala efektivní změny.

Překlad článku Woman Receives Anonymous Threats after Opposing Monsanto
http://naturalsociety.com/woman-receives-anonymous-threats-opposing-monsanto/

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *