Východní Libye vyhlašuje autonomii

Kyrenaika, východní oblast Libye, zvolila regionální kongres a vyhlásila samostatnost na hlavním městě Tripolis.

Tisíce významných kmenových vůdců a velitelů milicí se zúčastnilo slavnostní ceremonie v centru regionu – Benghází.

Kongres konstatoval, že Kyrenaika trpěla desetiletí marginalizací pod vládou vypuzeného vůdce Muammara Kaddáfího. Nyní na ropu bohatý region sahající od pobřežního města Sirte k hranicím Egypta užívá své bohatství ve svých vlastních rukou.

Breaking News

Libyjská Prozatímní národní rada, která začala povstání proti Kaddáfímu v Benghází a přestěhovala se do Tripolisu po jeho svržení, opakovaně vyjádřila námitky k plánované autonomii.

Řekli, že libyjská transformace do federálního státu dláždí cestu k případnému země.

Východ však prosazuje návrat k vládě, která existovala před převratem roku 1967, který vynesl Kaddáfího k moci. V té době byla Libye rozdělena do tří států – západní Tripolitania, jihozápadní Fezzan a východní Kyrenaika (nebo Barqa v arabštině).

Východňáci si již vytvořili vlastní armádu, Nejvyšší vojenskou radu Barqa, která je nezávislá na Prozatimní národní radě. Armáda se skládá z revolucionářů, kteří bojovali proti Kaddáfího vládě v loňském roce. A teď jsou připraveni bojovat za samostatnost, řekl velitel, plukovník Hamid Al-Hassi.

„I když jsme museli převzít ropná pole nasazením vlastních sil a riskováním další války, nebudeme váhat kvůli,“ řekl Hassi.

Překlad článku Eastern Libya declares autonomy
http://rt.com/news/libya-split-cyrenaica-autonomy-971/


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Zajímáte-li se o problematiku zdraví, zdravé výživy apod., pak se přidejte k facebookové stránce Zdravie a zdravá výživa.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.


Registrací na této stránce a vyděláváním podpoříte náš web:
mLink.cz - časově cílené zpětné odkazy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *