Studie: Hadí jed by mohl být klíčem k léčbě rakoviny a cukrovky

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

Ve středu vědci oznámili, že podle nového výzkumu jsou hadi schopni převést svůj jed zpět na neškodné molekuly, což by mohlo mít významné důsledky pro onemocnění, jako je rakovina.

Společná britsko-australská studie jedu a sekvence genu z tkáně hada ukázala, že se může jed přeměnit zpět na neškodné bílkoviny.

Gavin Huttley z australského týmu řekl, že bylo poprvé prokázáno, že se jed v hadech mění v pravidelné tkáně a že jde o důležitá zjištění pro vývoj léčby chorob jako je rakovina nebo cukrovka.


Hadí jed se obvykle zaměřuje na stejné fyziologické cesty jako mnoho lidských onemocnění a Huttley řekl, že pochopení toho, jak se molekula jedu mění, by mohlo vědcům pomoci vyvinout nové léky.

Některý jedy hadů například způsobují oddělování buněk cév a jejich následnou smrt a to včetně těch, které zásobují rakovinné nádory. Huttley řekl, že mapování toho, jak to funguje, může vést k účinnějším léčbám rakoviny.

„Zvýrazňuje to fakt, že i když nás molekuly jedu zabíjí, tak jde o deriváty běžných bílkovin,“ řekl Huttley z Australské národní univerzity.

„Studiem molekulárních událostí dostanete představu o tom, co je zapotřebí, aby se bílkovina zaměřila na konkrétní fyziologické funkce,“ řekl agentuře AFP.

Huttley popsal jedovou žlázu jako „malé výrobce léčiv, ve kterých běží obrovské množství experimentů na evoluční časové ose s novými molekulami a je vidět, co funguje“.

Vědci se v podstatě snažili využít vnitřní výzkum hada, aby se pokusili zmapovat změny aminokyselin zahrnuté v přeměně běžných buněk do jedu a naopak.

Tento výzkum byl publikován v posledním vydání časopisu Nature Communications.

Překlad článku Snake venom could unlock cancer, diabetes cures: study
http://www.rawstory.com/rs/2012/09/19/snake-venom-could-unlock-cancer-diabetes-cures-study/

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain