Přes 120 školaček otráveno v Afghánistánu

(Free Pub) Nejméně 120 školaček a tři učitelé byli otráveni v Afghánistánu, hlásila ve středu místní policie. Z útoků je obviňován Taliban. Jde již o druhý incident v severní provincii Tachár za posledních několik měsíců.

Zdá se, že byl útok zaměřen na školu, která vzdělávala dívky a ženy, což radikálové považují za nevhodné.

Pachatelé použili neidentifikovaný toxický prach, kterým kontaminovali vzduch ve třídách. Otrava zanechala desítky studentů v bezvědomí.

Minulý měsíc podobný útok ovlivnil 150 školaček, které se napily znečištěné vody.

Afghánská tajná služba – Národní ředitelství pro bezpečnost (NDS) tvrdí, že je za těmito útoky Taliban a že se snaží v roce 2014 zavřít školy, protože v ten rok ze země odchází jednotky koalice NATO.

„Součástí jejich jarní útočné operace Al Farooq je … zavřít školy. Otravou dívek chtějí vytvořit strach. Snaží se, aby rodiny neposílaly své děti do školy,“ řekl mluvčí NDS Lutfullah Mashal.

Afghánské ministerstvo školství minulý týden prohlásilo, že bylo 550 škol v 11 provinciích, kde má Taliban silnou podporu, uzavřeno povstalci.

Poté, co Taliban po odchodu sovětských vojsk převzal kontrolu, tak zakázal ženám vzdělání.

Poté, co byla země dobyta USA a jejími spojenci v roce 2001, tak bylo ženám znovu dovoleno studovat.

Překlad článku More than 120 schoolgirls poisoned in Afghanistan
http://www.rt.com/news/120-afghan-girls-poisoned-982/


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Zajímáte-li se o problematiku zdraví, zdravé výživy apod., pak se přidejte k facebookové stránce Zdravie a zdravá výživa.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich