Násilné protesty v Kábulu: Až 1000 Afghánců proti protiislámskému filmu (FOTO)

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

Až 1000 Afghánců se v pondělí shromáždilo u vojenských základen NATO a USA v Kábulu, zapálili auta a skladovací kontejnery při násilných protestech proti protiislámskému filmu, který vyvolal pobouření v celém muslimském světě.

Při demonstracích bylo údajně zraněno 40 až 50 policistů. Členové davu stříleli na policii, ale nikdo nebyl zraněn střelbou, oznámila policie. Policie střílela varovné výstřely ve snaze rozehnat demonstranty.

„My jsme po nich nestříleli a ani nebudeme,“ řekl policejní šéf Mohammad Ayoub Salangi, který byl zraněn během protestů.

Protesty se konaly kolem silnice Jalalabad, kde se nachází vojenské základny USA a NATO. Personál velvyslanectví v okolí se „uzamkl“, jak protesty pokračují.

Demonstranti se sešli v 06:30 místního času, jejich počet se odhaduje v rozmezí 200 až 300 a dokonce až k 1000.

Kontingent pořádkové policie byl nasazen na americkém velvyslanectví, sloupy černého kouře byly spatřeny v oblasti střetů.

Hasiči byli posláni uhasit ohně způsobené pálením pneumatik a automobilů.

Zástupy skandovaly: „Smrt Americe!“ a „Smrt těm, kteří film natočili a urazili našeho proroka!“ oznámila policie.

Camp Phoenix, americká vojenská základna v oblasti, uvedla, že demonstranti na ni házeli kameny. „Policie je zahnala zpět z oblastí kolem základny,“ řekl místní policejní úředník jménem Hafiz.

Demonstranti útočili přímo na Camp Phoenix, řekl mluvčí ISAF, podplukovník Hagen Masser. „Slyšeli jsme, že by se demonstrace mohla proměnit v něco násilnějšího. Ale je jen v okolí Camp Phoenix, takže to není útok …. Sledujeme situaci a jsme připraveni. Ale je to úkolem policie.“

Protesty v Kábulu bývaly většinou klidné, než vypuklo pondělní násilí.

„Obdrželi jsme zprávy o protestech v Kábulu, včetně 200 až 300 demonstrantů na cestě Jalalabad. Plné prohlášení bude brzy zveřejněno,“ napsalo velvyslanectví USA v Kábulu na Twitteru.

Překlad článku Violent protests in Kabul: Up to 1,000 Afghans rail against anti-Islamic film (PHOTOS)
http://rt.com/news/violent-kabul-1000-film-292/

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *