LETS aneb Ukažte prostředníček ředitelům ekonomie (bankéřům a jiné havěti)

LETS je alternativní ekonomický (resp. obchodní) systém, který má za cíl napomoci místnímu obchodování. Tvoří ho skupina lidí, kteří k obchodování mezi sebou nepoužívají normální měnu (např. koruny), ale měnu vlastní, takovou, kterou si sami vytvořili.

citováno z http://lets.ecn.cz/cojelets.php

Ano, zase jsou v tom peníze! Trochu přemýšlivější člověk ale chápe, o čem peníze jsou, takoví lidé pak nikdy neříkají věty typu „bez peněz by bylo lépe!“ Duchovno a jiné nehmotné fenomény jsou jistě důležité, ale člověka neuživí (nepočítám placené weby,…). Jednoduchý princip peněz – směna něco za něco. Jen si představte, jak byste si chtěli koupit rohlík jinak než penězi? Rohlík (pokud si jej neuděláte sami) koupíte vždy za „něco“ a tím bývají obvykle peníze, nebo jiné zboží. Peníze nákup usnadňují, nemusíte si koupit dům za milion jablek nebo milion rohlíků, jednoduše zaplatíte milion Kč.

Potud to vypadá celkem OK, pak ale nastupují různé „čachry“ s penězi a rázem tu máme inflaci, dluhy, bankroty – jednoduše řečeno – málokdo do toho vidí a člověk s tím nemůže nic dělat a když už s tím člověk něco dělat může, nepatří obvykle k lidem s kladným charakterem.

Přesto jsem našel, dá se říct, řešení. Rozhodně to není všelék, aby všichni přešli na LETS, ale určitým komunitám jistě pomůže (možná právě pomůže takové komunity vytvořit) – mluvím o co nejsoběstačnějších komunitách, alespoň co se týče základních potřeb – energie, potraviny a ekonomiky.

Jako první bych vám doporučil tento dokument (cca 824KB dokument ve formátu .doc). Celý dokument má zhruba 114 stránek textu, takže je to opravdu materiál ke dlouhému prozkoumání. Jen namátkou zde uvedu kapitoly, ze kterých se dokument skládá:

  • Co je to LETS
  • Role LETS v místní ekonomice
  • Banky se brání
  • Časodolary

A mnohem více dalších kapitol.

Ještě bych z tohoto dokumentu ukázal zajímavý úryvek:
„Ve Švýcarsku mu prý policejní důstojník rovnou řekl, že jeho systém (tedy LETS) by ohrozil švýcarské banky, což nelze tolerovat.“

Uvedu zde ještě odkazy na webové stránky, kde se o LETS dovíte více informací.

Například http://www.lets.cz/ vám pomůže s vytvořením vlastního LETS.

Na http://lets.ecn.cz/ naleznete informace o již fungujících LETS.

A zde je článek na webu mesec.cz Chcete se vyhrabat z krize? Tiskněte vlastní peníze

Závěrem bych uvedl, že časem možná dojde k ekonomickému kolapsu a v LETS vidím jednu z možností kdy chaos národní ekonomiky může být na různých malých místech nahrazen fungujícím ekonomickým systémem.


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *