»

Temný Jupiter mohl navštívit okraj sluneční soustavy

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)


Sto let dat o kometách naznačují, že temný objekt velikosti Jupiteru číhá na vnějším okraji sluneční soustavy a vymršťuje kusy ledu a prachu směrem k Zemi.

„10 let jsme sbírali data, zdvojnásobili jsme počet komet, které jsme pozorovali k testování naší hypotézy,“ řekl planetární vědec John Matese z Lousianské Univerzity ve městě Lafayette. „Teprve nyní bychom meli být schopni vyvrátit či ověřit, že tam může být hmota o velikosti Jupitera.“

V roce 1999, Matese a kolega Daniel Whitmire navrhli, že Slunce má skrytého společníka, který zavedl kusy ledu z Oortova oblaku, sférického oparu komet na okraji sluneční soustavy, do vnitřku sluneční soustavy, kde je můžeme vidět.

V nové analýze pozorování datovaného do roku 1898 Matese a Whitmire potvrzují svou původní myšlenku: Okolo dvaceti procent komet viditelných ze Země bylo posláno temnou a vzdálenou planetou.

Tato myšlenka byla reakcí na dřívější představu, že matně hnědý trpaslík, nebo hvězda typu červeného trpaslíka, zlověstně daboval Nemesis, který bušil do Země smrtící smrští komet každých 30 milionů let. Pozdější výzkum naznačil, že masové vymírání druhů na Zemi nemá souvislost s předpovědí Nemesis., takže mnoho astronomů se nyní domnívá, že tento neexistuje.

„Ale začali jsme se ptát, jaký druh objektu, o kterém se dají vyvodit údaje z prezentovaných dat, kterých jsme svědky?“ řekl Matese. „Co by mohlo lechtat oběžné dráhy komet a přinutit je přiletět velmi blízko ke Slunci, jak jsme mohli vidět?“

Spíše než o zlovolnou hvězdu smrti může jít o menšího a vlídného společníka Tyche (sestra Nemesis ve starořecké mytologii), který by posílat komety proudící z Oortova oblaku směrem k Zemi.

Kosmické sněhové koule, které tvoří srdce komety, obvykle visí v Oortově oblaku, dokud jejich oěžnou dráhu nevychýlí nějaká vnější síla. Tento tlak by mohl pocházet z jedné ze tří věcí, řekl Matese. Gravitační konstanta disku Mléčné dráhy může vytáhnout komety z jejich ledových domovů do vnitřní sluneční soustavy. Přecházející hvězda může otřást kometami uvolněnými z Oortova oblaku jak se rychle pohybují. Nebo velký společník jako Nemesis nebo Tyche může vytáhnout komety z jejich „zóny pohodlí“.

Počítačové modely ukazují, že komety v jakémkoliv z těchto scénářů, když jsou jejich počátky ve vesmíru zmapované, dělají charakteristické vzory na obloze.

„Podívali jsme se na tyto vzory a ptali jsme se: „Je tu nějaký další důkaz vzoru, který by mohl být spojován s prolétající hvězdou nebo s vázaným objektem?““, řekl Matese.

Po přezkoumání drah více než sta komet v Minor Planet Center databázi došli vědci k závěru, že 80% komet z Oortova oblaku bylo vytlačeno ven gravitací galaxie. Nicméně zbývajících 20% potřebuje šťouchnutí od vzdáleného objektu asi 1,4krát hmotnějšího než je Jupiter.

„Něco menšího než Jupiter by nemělo dostatečnou sílu toto provést,“ řekl Matese. „Něco mnohem hmotnějšího, např. hnědý trpaslík, by dal takovou sílu pro oněch 20% zmíněných komet.“

Je tu nicméně jeden problém. Vzory platí pouze pro komety pocházející z vnějšího Oortova oblaku, který sahá 0,3 až 0,8 světelných let od Slunce. Komety z ploššího vnitřního Oortova oblaku více ve tvaru koblihy nevytvářejí stejný vzor.

„To je znepokojující,“ řekl Matese. „Vyžaduje to zcela nové dynamické vysvětlení jak pozorovat komety z vnitřního Oortova oblaku.“

Tento stejný zvláštní vzor je zde od roku 1999 „určitě je to silnější případ než v minulosti,“ řekl planetární vědec Nathan Kaib z Kanadského Institutu teoretické astrofyziky, který není součástí nové práce., ale rád by viděl více dat.

„Myslím, že celý tento problém bude v následujících deseti letech vyřešen, protože se zde objevuje spousta průzkumů…které objevují vzorky komet, které dnes máme,“ řekl. „Jestli tyto typy asymetrií ve vztahu k tomu, odkud komety pochází, skutečně existují, nebo ne určitě zjistíme z těchto průzkumů.“

Možná nebudeme muset dlouho čekat, řekl Matese. Objekt jako Tyche může být přímo viděn WISEm, infračerveným teleskopem od NASA.

„Očekáváme, že tento WISE vyvrátí, nebo ověří naši domněnku,“ řekl. „Musíme být prostě trpěliví.“

Lisa Grossman

Překlad článku Dark Jupiter May Haunt Edge of Solar System
http://www.wired.com/wiredscience/2010/11/oort-cloud-companion/

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

2 Responses to Temný Jupiter mohl navštívit okraj sluneční soustavy

  1. Pingback: Temný Jupiter mohl navštívit okraj sluneční soustavy « Alternatívny OSUD.biz

  2. Milos Elderx says:

    Temny objekt samozrejme nie je Nibiru alebo Nemesis ako by si ludia mohli mysliet (ak tam nejaky objekt je) Nibiru je popisovana uplne inak ale ked nie je Nibru aj toto je dobre co? :D
    ps. to je hlavne odkaz pre osudovce a matrixovce a podobne ovce ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *