Sheeple

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)


Sheeple (kontaminace slov „sheep“ (ovce) a „people“ (lidé)) je pejorativum, ve kterém jsou lidé přirovnáváni k ovcím.

Tato nálepka má zřejmě původ v USA a vztahuje se k lidem, kteří mají sklony přijímat a následovat cokoliv v nominální hodnotě, zvláště pokud je to citováno v mainstreamových médiích. Existuje zdokumentované použití při tisku již v roce 1950 ve formě „My, sheeple“ v Emory University Quarterly, v.6-7 1950-1951, strana 64. The Wall Street Journal poprvé zaznamenána štítek v tisku v roce 1984; reportér slyšel slovo použité majitelem knihkupectví American Opinion spojované s John Birch Society. V tomto užití se lidé vysmívali daňovým poplatníkům pro jejich slepou konformitu jako protiklad k těm, kteří mysleli nezávisle. Rádiový hostitel Milton William Cooper používal tento výraz běžně během jeho rádiové show Hodinu Času v pozdních 80tých a 90tých letech.

Termín je také používán pro popis nějaké osoby,u níž řečník cítí mimořádnou konformitu.

Vláda

Termín je také používán pro ty, kteří jsou nadměrně tolerantní, nebo vítají vládní zásahy a regulace. V článku s názvem „Národ sheeplů,“ Walter E. Williams píše: „Američané rozpačitě přijali všechny druhy nesmyslů Transportation Security Administration. Ve jménu bezpečnosti jsme dovolili, aby nám byly odebrány před vstupem do letadla nůžky na nehty, brýle, šroubováky a figurky vojáčků.“ Toto použití zdůrazňuje, že Američané rozpačitě přijímají všechny druhy úředních nesmyslů. Popisuje ty, kteří se slepě podrobí rozhodnutí státních zaměstnanců nebo politické strany jako vedoucího orgánu, čímž dávají sílu civilní vládě díky jejich souhlasům.

Překlad článku Sheeple z anglické wikipedie
http://en.wikipedia.org/wiki/Sheeple

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

3 Responses to Sheeple

  1. Milos Elderx says:

    Vsetci patrime viac ci menej k nejakej skupine oviec len si to nechceme za nic na svete priznat ale to neznamena ze tam nepatrime ;)

  2. Pingback: - Zlatá Tehla

  3. Pingback: Časť 7: Čaj s tetou Sheeple | Sebestačnosť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *