Karel Čapek: Matka

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)


Divadelní hra Matka je dílo Karla Čapka, která má hlavní význam a to nesmyslnost válek a nenávist lidí. Matka postupně ztratila svého muže Richarda, který zahynul ve válce na pustém ostrově zdánlivě jen proto, aby dokázal generálovi, že nemá strach a nasadí život i když ví, že nemají šanci. Matka toto stále nechápe. Myslí si, že to nemělo smysl a že Richard měl v hlavě jen čest a slávu, ale na to, že na něj doma čeká žena a jejich děti, už nepomyslel. Richard je však zatvrzelý voják i po smrti a stále si stojí za tím, že mělo cenu nasadit život za čest a slávu. Matka však ztratila také nejstaršího syna Ondřeje, který zemřel na nákazu, kterou dostal při pomoci nemocným v Africe.

Její zbývající čtyři synové jsou velice rozdílní. Dvojčata Petr a Kornel jsou na svůj věk stále velice živí a neposlušní. Druhý nejstarší syn Jiří je vysněným letcem a dobrodruhem. Jen nejmladší syn Tony je obzvlášť jiný. Zamlklý, klidný a citově velice vázán na svou matku, která tento cit maximálně opětuje. A má k tomu podstatný důvod. Postupem času přijde i o další tři syny. Nejprve se zřítí letadlo, ve kterém sedí Jiří a ten pád nepřežije.

Poté se začnou z rádia ozývat slova o nepřátelích, kteří napadají nemocnice apod. Nakonec ve válce zahynou i Petr a Kornel. Jediný syn, který jí zbude bude Tony. Ten malý kluk, který vždy byl takový klidný, hodný a tichý. Ale to se však změní. Když ¨zjistí, co se děje. Přemlouvá matku, aby ji pustil do války. Že musí bojovat za svou vlast, že nemůže sedět doma a čekat, co se stane. Matka však nechce ani slyšet o tom, že by šel Tony bojovat. Je to přece její poslední syn. Poslední blízký, který ji drží nad vodou. Vysvětluje mu, že si ho stále pamatuje jako malé, usmrkané a nevinné dítě. Že do války jít nemůže, protože je slabý, malý a bez sil. Tony to vzdá a odejde.


Registrací na této stránce a vyděláváním podpoříte náš web:
mLink.cz - časově cílené zpětné odkazy


Matka z posledních sil mluví se svými syny a s Richardem, kteří jsou kolem ní a přemlouvají ji, aby pustila Tonyho do boje. Že pro muže je nejhorší bezbrannost a svázanost. V tom Tony zaklepe a volá na Matku, s kým si to povídá. Mezitím synové a Richard zmizí a Tony vejde. V tom matka uslyší z radia, jak umírají malé, usmrkané a bezbranné děti. Sundá tedy ze zdi zbraň, vloží ji Tonymu do rukou a řekne mu hrdinským gestem JDI!

Tato kniha nám zdůrazňuje, jak zbytečné a těžké jsou války. Muži chtějí bojovat, ale mají své matky a blízké, kteří o ně nechtějí přijít. Je to jakýsi začarovaný kruh citů a povinností. Matka nepochopí, proč ji syn chce opustit. Ale syn nemůže pochopit, proč ho matka nepustí bojovat za svou vlast. Myslím si, že je to také zaměřeno na velice složitý systém rodičů a dětí. Děti často nechápou své rodiče. Ale když děti dospějí a mají svoji rodinu a děti, tak si uvědomí, proč tomu tak bylo. Jenomže i když nám Karel Čapek ukázal, že války jsou špatné, někdy nemáme jinou možnost, než v nich bojovat.

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

1 Responses to Karel Čapek: Matka

  1. Jara says:

    Moc pěkně napsané, Karel Čapek byl výborný spisovatel. Pokud by někdo chtěl číst něco dál a neví co, tak mohu doporučit: Karel Čapek – tvorba

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde