Japonsko si hraje s ohněm: Čínské válečné lodě nasazeny u sporných ostrovů

Dvě čínské hlídkové lodě byly odeslány ke skupině sporných ostrovů po oznámení Tokia, že nakoupí ostrovy od soukromých vlastníků. Peking slíbil „reciproční opatření“.

Dvě lodě Čínského námořního dozoru (CMS) – polovojenské námořní donucovací agentury – byly odeslány na malé souostroví v Jihočínském moři, aby „prosadily suverenitu země,“ řekla v úterý oficiální čínská agentura Xinhua News Agency.

Xinhua řekla, že plavidla dosáhla vod kolem ostrovů Diaoyu – známé v Japonsku jako ostrovy Senkaku – a přijmou nezbytná opatření k řešení.

Mluvčí čínského ministerstva obrany Geng Yansheng slíbil, že „vláda a ozbrojené síly stojí pevně a jsou neochvějné ve svém odhodlání chránit suverenitu národního území.“

„Sledujeme pozorně vývoj situace a vyhrazujeme si právo přijmout reciproční opatření,“ pokračoval.

Nicméně japonská pobřežní stráž neprovedla žádná zvláštní opatření v důsledku nasazení čínských hlídkových člunů „na ostrovech, ačkoli Tokio vše sleduje.

Japonští úředníci říkají, že je málo pravděpodobné, že by čínské lodě připluli blíž než 12 námořních mil od ostrovů – což by představovalo zásah do japonských výsostných vod.

Peking povolal japonského velvyslance do Číny v pondělí na protest proti japonskému tahu – koupit tři z pěti ostrovů, které by připadly do odpovědnosti japonské pobřežní stráže, pokud by plán prošel.

Malé demonstrace u japonského velvyslanectví v Pekingu následovaly zprávy, že několik demonstrantů chtělo, aby „Japonsko odešlo z Číny.“

Podobné protesty byly zaznamenány ve dvou dalších městech ve východní a jižní Číně.

Tchaj-wan také položil na stůl požadavek na ostrovy, které jsou na trase bohatých lovišť ryb a potenciálně velkých polí zemního plynu. Tchaj-wanský vyslanec byl instruován podat formální stížnost Tokiu a očekává se jeho návrat do Taipei ve středu.

Částečný překlad článku ‘Japan playing with fire:‘ Chinese warships deployed to disputed islands
http://rt.com/news/japan-chinese-warships-islands-887/


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *