Austrálie nakoupí flotilu špionážních bezpilotních letounů za 3 miliardy dolarů

Australské ozbrojené síly vzkřísily plány na nákup sedmi obrovských špionážních dronů, které by mohly stát až 3 miliardy dolarů.

Bezpilotní vzdušné dopravní prostředky mohou být použity pro námořní dohled a zastavování lodí žadatelů o azyl.

Toto rozhodnutí je navzdory tvrzení, že velitelé královských australských leteckých sil (RAAF) dlouho byli proti akvizici bezpilotních letounů, protože by piloti přišli o práci a ohrozilo by to kulturu RAAF.

Průzkumný bezpilotní letoun Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je největší a nejdražší bezpilotní letoun na světě – stojí 200 milionů dolarů.

Jeho obrovské rozpětí křídel 39,8 metrů může zvednout letoun do výšky až 20 kilometrů a být ve vzduchu po dobu 35 hodin, nalétat non-stop 16 000 km.

V roce 2004 byla Howardova vláda tak nadšena z Global Hawků, že plánovala koupit flotilu 12 špionážních dronů za 1 miliardu dolarů.

Ale v roce 2009 byla akvizice zrušena Joelem Fitzgibbonem, který byl v té době ministrem obrany.

V květnu 2010 opoziční politička Tony Abbott oznámila, že koaliční vláda koupila tři Global Hawky.

RAAF chce nyní sedm velkých bezpilotních letounů ve vzduchu do roku 2019. Odhadované náklady na projekt se pohybuji mezi 2 miliardami 3 miliardami dolarů.

Částečný překlad článku Australia moves to buy $3b spy drone fleet
http://www.abc.net.au/news/2012-09-04/australia-moves-to-buy-spy-drones/4236544


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *