Průzkum: Většina Američanů je proti izraelskému útoku na Írán

Většina Američanů věří, že Washington by měl odradit Izrael od útoku na íránská jaderná zařízení, tvrdí nedávný průzkum.

Anketu 737 respondentů provedla University of Maryland v rámci Program on International Policy Attitudes (PIPA) mezi 27. zářím a 2. říjnem. Anketa ukazuje, že 63% respondentů věří, že by měly Spojené státy odradit Izrael od útoku na Írán, zatímco 33% řeklo, že by USA měly podpořit Izrael v útoku.


4% neodpověděla na otázku.

Účastníků se také ptali na výsledky izraelského útoku na Írán dle jejich názoru:
1) Íránská možný útok na americké základny v regionu a následné zapojení Spojených států do války.
2) Možnost náhlého vzestupu mezinárodních cen ropy.

Sedmdesát procent respondentů uvedlo, že by Írán zaútočil na americké základny v regionu a zatáhl USA do nové války, 23 procent tvrdí, že by Írán pravděpodobně nezaútočil na USA a 7 procent neodpovědělo na otázku.

Co se týče dopadu útoku na Írán na světové ceny ropy, 86 procent uvedlo, že by ceny prudce stouply, 9 procent uvedlo, že by zvýšení cen nemělo být velké a 5 procent neodpovědělo na otázku.

Tyto výsledky průzkumu jsou orientační a ukazují obavy Američanů z následků izraelského útoku na Írán, obzvláště co se týče odvety Íránu proti americkým základnám v regionu a zapojení Washingtonu v nové válce.

Tel Aviv opakovaně vyhrožoval Íránu vojenským úderem, řekl, že Teherán sleduje necivilní cíle ve svém programu jaderné energie.

Írán tvrdí, že jako signatář Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a člen Mezinárodní agentury pro atomovou energii, má právo na vývoj a získání jaderné technologie pro mírové účely.

Íránští představitelé rovněž slíbili drtivou reakci na jakýkoliv vojenský úder proti své zemi, varovali, že takové akce by mohly vést k válce, která by se rozšířila po Blízkém východě.

Překlad článku Most Americans oppose Israel’s attack on Iran: Survey
http://www.presstv.ir/detail/2012/11/12/271854/americans-oppose-israel-strike-on-iran/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *