Proč bude voda cennější než zlato

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o) Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME


Pokud si myslíte, že blížící se nedostatek energie bude špatný, tak budete blednout ve srovnání s další vodní krizí. Takže investice do infrastruktury sladké vody bude velmi se opakující dlouhodobou investicí. Jedna teorie o nekonečných válkách na Blízkém východě od roku 1918 je, že skončili s právy na vodu.

Ačkoli Země je často označována jako vodní planeta, pouze 2,5% tvoří sladká voda a tři čtvrtiny z ní se nachází v ledu na severním a jižním pólu. V místech, jako je Čína se čtvrtinou světové populace, až 90% sladké vody je již znečištěných, někdy nenávratně. Asi 18% světové populace nemá přístup k pitné vodě, a očekává se nárůst poptávky o 40% v příštích 20ti letech.

Vodonosnost v USA, které se přírodně vytvářela tisíciletí, se blíží k vyčerpání. Zatímco existuje technologie membránové osmózy pro přeměnu mořské vody na sladkou vodu, používají desetkrát více energie než současný proces úpravy vody, problém je pokud žádný nemáte, a tak snadno zdvojnásobí koncovou cenu pro zákazníky. I když je potřeba 16 liber (cca 7 kilogramů) obilí na výrobu libry (cca 453 gramů) hovězího masa, potřebujete neuvěřitelných 2 416 galonů vody (cca 9156 litrů) pro to samé. Vývoz hovězího masa je opravdu způsobem přepravy vody do zahraničí, v koncentrované formě.

OSN uvádí, že 11 miliard dolarů ročně je potřeba pro investice do vodní infrastruktury a 15 miliard dolarů ze stimulujícího balíčku USA v roce 2008 bylo podobně utraceno. To vysvětluje hodně, když jsem šel na University of California v Berkeley na výzkum tohoto problému, většina odborníků v oblasti již byla držena velkými investičními fondy!

V horní části nákupního seznamu k účasti by zde měla být Claymore S & P Global Water Index ETF (CGW), který se cení 25% od srpna. Můžete také navštívit PowerShares Water Resource Portfolio (PHO), the First Trust ISE Water Index Fund (FIW), nebo jednotlivé akcie Veolia Environment (VE), Tetra-Tech (TTEK) a Pentair (PNR). Kdo má na světě největší vodní zdroje na jednoho obyvatele? Sibiř, která by se mohla stát významným vývozcem vody do Číny v následujících desetiletích.

Překlad článku Why Water Will Become More Valuable Than Oil
http://www.resourceinvestor.com/News/2011/1/Pages/Why-Water-Will-Soon-Become-More-Valuable-Than-Oil.aspx

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *