„Kabely“ od WikiLeaks odhalují, jak USA manipulují dohodu o klimatu

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)


Velvyslanectví ukázalo USA jak používá špehování, hrozby a sliby pomoci, aby získala podporu pro Kodaňskou dohodu.


Aktivista Greenpeace v horkovzdušném balónu před současným summitem OSN o změně klimatu v Cancúnu. Kabely WikiLeaks odhalily americké použití špionáže před summitem v Kodani v roce 2009. Fotograf: Luis Perez/AFP/Getty Images

Za rétorikou o záchraně světa kvůli globální klimatické změně leží špinavá skutečná politika: peníze a hrozby si koupili politickou podporu; špionáže a kybernetické války jsou používané na získání vlivu.

Americké diplomatické kabely odhalují, jak se USA snaží najít špínu na národy odmítající jejich přístup k řešení problému globálního oteplování; jak finanční a jiné podpory jsou používány v zemích k získání politické podpory; jak nedůvěra rozbila sliby a kreativní jednání; a jak USA rozpoutala tajnou globální diplomatickou ofenzivu, aby přemohla opozici vůči kontroverzní „Kodaňské dohodě“, neoficiální dokument, který se vynořil z ruin summitu v roce 2009 v Kodani o změně klimatu.

Vyjednávání dohody o klimatu je vysoká hra, nejen kvůli tomu, jaké nebezpečí pro civilizaci představuje oteplování, ale také kvůli znovupřipravování ekonomiky na nízkouhlíkový model, jejíž přesměrování bude stát miliardy dolarů.

Hledajíc vyjednávání, americké oddělení poslalo skrytý kabel dne 31. července 2009, který hledal lidskou inteligenci amerických dipomatů v celé řadě otázek, včetně změny klimatu. Žádost původem od CIA. Stejně jako vyjednávání pozic zemí pro konferenci v Kodani, byli diplomaté požádány, aby poskytly důkazy o OSN ohledně „obcházení dohody“ a smluv mezi národy.

Ale shromažďování informací nebylo jen jediným způsobem. Dne 19. června 2009 státní oddělení poslalo kabel popisující „podvodný“ útok na úřad vyslance o změně klimatu v USA Todda Sterna, zatímco v Pekingu jednal s Čínou o emisích.

Damian Carrington, 03.12.2010

– Pokračování nížte v odkazu –

Překlad článku WikiLeaks cables reveal how US manipulated climate accord
http://www.guardian.co.uk/environment/2010/dec/03/wikileaks-us-manipulated-climate-accord

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *