Monsanto plánuje masivní biotechnologický experiment v USA

Další „neřesti“ Monsanta naleznete zde: http://www.freepub.comehere.cz/tag/monsanto

Americká vláda poprvé podepsala rozsáhlý experiment geneticky modifikovaných plodin, která s velkou biotechnologickou firmou Monsanto, která zavede geneticky modifikovanou kukuřici napříč Amerikou, od Jižní Dakoty po Texas.

Monsanto Corporation dostala zelenou vyzkoušet umělou variantu kukuřice, o které tvrdí, že může růst v suchých oblastech s nepříznivými podmínkami. Velká část amerického jihu a jihozápadu zažívá neobvyklá sucha, tato kukuřice by tak mohla pomoci části národního zemědělství.

GMO

Kukuřičná sazenice ve skleníku v zařízení Monsanta pro výzkum.

Je však pravděpodobné, že oživení bude pouze v zisku Monsanta a nic víc.

Vláda se dohodla, že vyzkouší biotechnologické plodiny na farmách ve vlastnictví Monsanta od státu Jižní Dakota po Texas, když bude osivo komerčně životaschopné, pak se očekává jeho nákup v roce 2013. Drobní zemědělci v USA jsou v ohrožení – a do značné míry již nyní – pokud toto osivo uspěje, bude zde ještě více zemědělců neschopných konkurovat Monsantu.

Monsanto v posledních letech přitahovalo kritiku kvůli pochybným právním praktikám poté, co vyvolalo soudní procesy vedené proti drobným zemědělcům za neoprávněné použití geneticky modifikovaných plodin patentovaných touto korporací. V mnoha případech menší zemědělci skončili s osivem Monsanta kvůli větru, hlodavcům a jiným přírodním silám, které přinesly úrodu Monsanta území zemědělců.

Minulý měsíc Jim Gerritsen, prezident Organických pěstitelům a Obchodního sdružení, vydal prohlášení, ve kterém on a jiní mluvili vážně o záchraně farem, které Monsanto tlačí k zavření. „Hrozby Monsanta a zneužívání rodinných zemědělců zde končí,“ řekl Gerritsen. „Kontaminace organických semen a plodin končí nyní. Američané mají správný výběr na trhu – rozhodnout se, jakým typem jídla nakrmí svou rodinu – a my podnikneme tuto akci za účelem ochránit právo si vybrat.“

Kolem 300 000 ekologických zemědělců v současné době čeká na rozhodnutí soudu, aby zjistili, zda americký okresní soud vyslyší žalobu proti společnosti Monsanto, která v případě úspěchu žaloby bude muset přestat v obviňování drobných zemědělců.

V letech 1997 a 2010 Monsanto řešilo 144 žalob na ekologické farmy a vyšetřovala každoročně zhruba 500 plantáží. Gerritsen a jiní chtějí dbát na to, aby společnost Monsanto nemohla toto dál dělat, ale pokud neuspějí a nový druh kukuřice bude přijata, mohlo by to být koncem pro mnoho nezávislých americkým farmářům.

Vládní schválení modifikovaných plodin je vůbec poprvé, kdy byly odsouhlaseny plodiny geneticky upravené a odolávající povětrnostním podmínkám jako je sucho, spíše než škůdci či herbicidy.

Demonstranti z hnutí Occupy Wallstreet, kteří jsou v oblastech, kde Monsanto tento test plánuje, mají tento týden konferenci v St. Louis s přezdívkou Occupy Midwest. Členové skupiny tvrdí, že hodlají demonstrovat proti vedení společnosti Monsanto, která má v dané oblasti pobočky.

Překlad článku Monsanto plans massive biotech experiment in the US
http://rt.com/usa/news/monsanto-biotech-us-seed-683/

Další „neřesti“ Monsanta naleznete zde: http://www.freepub.comehere.cz/tag/monsanto

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *