Kukuřice Monsanta zakázána ve Francii

Geneticky modifikovaný kmen kukuřice vytvořený nechvalně známou americkou firmou Monsanto byl dočasně zakázán ve Francii kvůli „ochraně životního prostředí.“ Tato výzva přichází v době protestů proti tomuto biotechnologickému gigantu v jeho vlasti.

Monsanto kukuřice

Francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire v pátek vyhlásil dočasný zákaz kukuřice kmene MON 810, jeho ministerstvo to nazývá „preventivním opatřením“. Nicméně samo Monsanto v lednu řeklo, že nebude prodávat geneticky modifikovanou kukuřici ve Francii, protože na ni ještě není připraven trh.

MON 810 je známá pod obchodním jménem YieldGuard. Kukuřice byla geneticky modifikována, aby byla odolná vůči hmyzím škůdcům, které poškozují úrodu. Podle některých odborníků může být nebezpečná pro rostliny a zvířata. V únoru francouzský ministerstvo životního prostředí oznámil svou žádost Evropské komisi o pozastavení povolení k využívání plodiny MON 810 vzhledem k možným rizikům pro životní prostředí. Ministerstvo podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin říká, že hrozby spojené s jinou formou geneticky modifikované plodiny – Bt11 – může být také spojeny s MON 810.

Napětí ve společnosti Monsanto roste s tím, jak členové hnutí Occupy Monsanto plánují protesty v hlavním městě USA. V pátek viděl na shromáždění ve Washingtonu budou aktivisté oblečeni v protichemických oblecích a budou protestovat proti korupčním vazbám mezi americkými zákonodárci a Monsantem.

Kromě skupování malých farem, které nejsou schopni tomuto biotechnologickému gigantu konkurovat, je Monsanto obviněno z toho, že si kupuje Kongres, aby mohlo krmit Ameriku geneticky modifikovaným jídlem. Společnost Monsanto nedávno dostala federální povolení vyzkoušet v laboratoři vyvinutou variantu kukuřice, která je odolná vůči vyprahlým prostředím a suchu.

Překlad článku Monsanto maize banned in France
http://rt.com/news/monsanto-maize-france-genetically-793/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *