Konec kapitalismu: Bolívie zakáže Coca Colu

Zpráva, že Bolívie zakáže Coca Colu se ukázala jako hoax a vytržená z kontextu, zpráva byla publikována i na Free Pub, proto se tímto omlouvám.

http://www.hoax-slayer.com/coke-banned-bolivia.shtml

(Free Pub) Bolívie symbolicky odmítla americký kapitalismus, oznámila, že vyžene společnost Coca-Cola ze země na konci mayského kalendáře. Bolivijská vláda říká, že to bude znamenat konec kapitalismu a zavedení nové éry rovnosti.

„21. prosinec 2012 bude koncem sobectví a rozdělení. 21. by měl být konec Coca Coly,“ řekl ministr zahraničí David Choquehuanca.

Příchod „konce“ mayského lunárního kalendáře dne 21. prosince vyvolal rozsáhlou paniku ohledně blížící se apokalypsy. Ale Choquehuanca argumentuje jinak, prohlašuje, že to bude konec kapitalismu, ne planety.

„Planeta bude v zarovnání poprvé za posledních 26 tisíc let a to je konec kapitalismu a začátek komunitarismu,“ řekl Choquehuanca.

Ministr povzbudil lid Bolívie a připil si Mocochinchem, broskví ochuceným nealkoholickým nápojem, jakožto alternativou Coca Coly. Venezuelský prezident Hugo Chávez následoval a povzbudil svou zemi,když vyměnil americký nápoj za ovocnou šťávu vyráběnou ve Venezuele.

Minulý rok se Bolívie stala druhou zemí Latinské Ameriky, která nemá ani jeden McDonald’s. Fast foodový gigant se v Bolívii vzdal, když nebyl schopen být v zisku během deseti let.

Po tomto nezdaru monolitická mezinárodní společnost vydala dokument s názvem „Proč McDonald’s v Bolívii selhal“. Odkazuje na průzkumy, sociology, odborníky na výživu a historiky – společnost došla k závěru, že nešlo o její jídlo, ale o kulturní bojkot.

Bolivijský prezident Evo Morales má je známý kontroverzní politikou, jako je právě zákaz CocaColy. Morales minulý měsíc slíbil, že zlegalizuje konzumaci listů koky, jedné z ingrediencí kokainu.

„Ani USA, ani kapitalistické země nemají dobrý důvod stále zakazovat konzumaci listů koky,“ řekl Morales.

Listy koky byly označeny OSN v roce 1961 za ilegální narkotika, společně s kokainem, opiem a morfiem. Konzumace listů koky je staletí stará tradice v Bolívii, zvláště je hluboce zakořeněna v různých domorodých skupinách.

Překlad článku ‚End of capitalism‘: Bolivia to expel Coca-Cola in wake of 2012 Mayan ‚apocalypse‘
http://www.rt.com/news/bolivia-ban-coca-cola-581/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat