Izraelský premiér: Jsem připraven nařídit útok na Írán

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu řekl, že je připraven nařídit útok na íránská jaderná zařízení.

„Jsem samozřejmě připraven stisknout tlačítko, pokud to bude nutné,“ řekl Netanyahu v interview v pondělí.


V neděli nová zpráva odhalila, že plánovaný útok na Írán v roce 2010 byl zmařen Tel Avivem, protože měl pochybnosti o svých vojenských schopnostech a protože zde byla část opozice proti úderu.

2. září Netanyahu vyzval mezinárodní společenství, aby stanovilo „jasnou červenou čáru“ pro Írán, aby zastavil svůj jaderný energetický program.

USA a Izrael opakovaně pohrozili, že podniknou vojenskou akci proti Íránu s cílem donutit islámskou republiku, aby zastavila program obohacování uranu, o kterém Washington a Tel Aviv tvrdí, že slouží k vojenským účelům.

Na začátku roku 2012 Spojené státy a Evropská unie uvalily nové sankce proti íránské ropě a finančnímu sektoru s cílem zabránit nákupu íránské ropy a dirigovat íránskou centrální banku. Nelegální Amerikou tažené sankce byly uloženy na základě nepodloženého obvinění, že Írán sleduje i vojenské cíle ve svém programu jaderné energie.

Írán odmítá tato obvinění a argumentuje, že je signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a že je člen Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAEE) a má tak právo využívat jadernou technologii pro mírové účely.

Kromě toho MAAE provedla řadu kontrol íránských jaderných zařízení, ale nikdy nenalezla žádný důkaz o tom, že byl byl íránský civilní jaderný program přesměrován na výrobu nukleárních zbraní.

Překlad článku Israeli PM says he is ready to order an attack on Iran
http://www.presstv.ir/detail/2012/11/06/270645/israel-ready-to-attack-iran-netanyahu/

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *