Feldenkraisova metoda – zmírněte bolest a napětí díky somatickému vzdělání

(Free Pub) (NaturalNews) Stejně jako my jsme si vyvinuli sociální návyky jako je kouření nebo hádky, tak si naše tělo vyvinulo návyky jako je špatné držení těla a napětí. Feldenkraisova metoda je metoda somatického vzdělání, které používá jednoduché pohyby, aby si tělo zrušilo tyto návyky prostřednictvím posíleného sebeuvědomění. Je to bezpečné, jednoduché a účinné a každý to může dělat.

Feldenkrais

Uvědomění prostřednictvím pohybu
Teorie stranou. Feldenkraisova metoda operuje na dvou praktických úrovních. Nejběžnějším postupem je Uvědomění skrze pohyb (Awareness Through Movement – ATM). V těchto třídách ATM instruktor vede klienty skrze série pohybů. Pohyby jsou jednoduché a pomalé. Nejsou navrženy tak, aby byly fyzicky vysilující a poskytovaly prospěch fyzickému zdraví. Spíše jsou určeny ke zvýšení sebeuvědomění.

Například pomalé otáčení hlavy ze strany na stranu dává klientům možnost uvědomit si konkrétní pohyb a jak to souvisí s tím, co si myslí a cítí. Je to pohyb, který podvědomě děláme mnohokrát denně, takže když si vědomě uvědomíme, o co jde, pak se dostaví sebeuvědomění těla a mysli, která může vést ke snížení bolesti a zlepšení pohybu.

Jak se uvědomění zvyšuje, tak lidé začínají cítit věci ve svých tělech, které nikdy předtím necítili. Napětí v levém rameni způsobí to, že se svaly zpevní a tahají levou stranu výš než stranu pravou. Vyzbrojené touto informací je také pro lidi možné si uvědomit, že fyzické napětí v jejich čelisti pochází z jejich levého ramena. S praxí může člověk objevit, že jejich napětí povoluje jednoduše díky uvědomění.

Funkční integrace
Feldenkraisova metoda také obsahuje práci se stavbou těla. F těchto sezeních funkční integrace pomáhá trénovaný odborník klientovi se dozvědět účinné způsoby pohybu tím, že použije přesné kombinace s pomocí klientova zaměřeného uvědomění.

Vědecké důkazy
Vědecké studie potvrdily účinnost Feldenkraisovy metody. V jedné randomizované kontrolované studii – účastníci stěžující si na bolest krku a ramen byli rozděleni do feldenkraisové skupiny, fyzioterapeutické skupiny a kontrolní skupiny. Účastníci ve feldenkraisové skupině měli po 16 týdnech méně stížností na bolesti. Fyzioterapeutická skupina byla na stejné úrovni. Kontrolní skupina si stěžovala nejvíce.

Studie neuroplasticity – schopnost mozku a nervové soustavy se změnit funkčně a strukturálně na vstupu, dále prokázala efektivitu somatického vzdělání, jako je například Feldenkraisova metoda.

Ačkoli se zdá Feldenkraisova metoda abstraktní, tak jde o fungující proces a to zejména propodmínky spojené se stresem, které způsobují chronické svalové problémy.

Překlad článku The Feldenkrais Method – Alleviate pain and tension through somatic education
http://www.naturalnews.com/035547_Feldenkrais_pain_posture.html


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Zajímáte-li se o problematiku zdraví, zdravé výživy apod., pak se přidejte k facebookové stránce Zdravie a zdravá výživa.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

1 Responses to Feldenkraisova metoda – zmírněte bolest a napětí díky somatickému vzdělání

 1. Michaela Anna Šťastná says:

  Tohle je úplně špičková věc, doporučuji komukoli vyzkoušet, dá se snadno a účinně „cvičit“ i podle knížky, na českém trhu jsou vhodné publikace téměř 20 let. Otevře vám to cestu k sobě samým, naučíte se „rozumět“ svému tělu i bez učebnic anatomie či (pato)fyziologie a hlavně slyšet, co vám v každém okamžiku tělo říká, jak samo o sobě, tak o vás. Existují i kurzy tohoto cvičení, ať již přímo nesoucí jméno pana Feldenkreise, nebo třeba vedené zkušenými fyzioterapeuty, kteří si lekce pojmenovávají možná jinak, ale jejich základem je Moshého vědění. Určitě doporučuji zabývat se těmito lekcemi všem uživatelům aplikace „Lidské tělo“, od profi sportovců, přes dřeroubce a horníky, po studenty, hospodyňky a lidi s dysfunkcí různých tělesných systémů.
  Vy, co to třeba někdy zkusíte, užijte si to = učební proces v průběhu „cvičení“, nový pocit ze svého těla i (nezřídka zásadní) zlepšení zravotního stavu. :-) :-)

  Masters, Robert; Houston, Jean: Naslouchejte svému tělu. Praha: Pragma 1994.
  Wildman, Frank: Feldenkrais a jeho metoda: cvičení pro každý den. Praha: Pragma 1995.
  Feldenkrais, Moshé: Feldenkraisova metoda: Pohybem k sebeuvědomění. Praha: Pragma 1996.
  Shafarman, Steven: Vědomí léčí: Feldenkraisova metoda dynamického zdraví. Praha: Pragma 1997.
  Rywerant, Yoachanan: Feldenkraisova metoda- systém funkční integrace. Praha: Pragma 2008.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *