Demonstrace proti Merkelové v Portugalsku

Pobouření portugalští demonstranti vyšli do ulic v hlavním městě Lisabonu na protest proti návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové v krizí zasažené zemi.

V pondělí byl velký počet policistů nasazen blízko prezidentského paláce v Lisabonu, zablokoval ulice, když Merkelová přijela do země bránit úsporná opatření uložená portugalskou vládou.


Naštvaní demonstranti pozdravil Merkelovou transparenty s nápisy „Portugalsko není Merkelové země“, „Angela Merkelová je zabiják“ a „Evropské Německo ano, německá Evropa ne“.

Merkelová je obviňována portugalským lidem, že se snaží ovládnout Evropu tím, že tlačí vlády, aby přijaly tvrdá úsporná opatření s cílem upevnit státní finance.

Demonstranti také pokryli několik lisabonských památek do černých papírů a vypustili černé balónky ve znamení „smutku“.

„Jsem tady, protože nechci, aby se Portugalsko stalo kolonií,“ řekl mezi demonstranty Alcides Santos, 46 let, nezaměstnaný počítačový inženýr.

Místní noviny také varovaly, že německá kancléřka politicky tlačí Portugalsko k chudobě.

Merkelová plánuje navštívit portugalského prezidenta Anibala Cavaco Silvu a premiéra Passose Coelho.

Portugalsko poškozené globální finanční krizí se propadlo do recese, který donutila zemi v roce 2011 vyjednávat s Mezinárodním měnovým fondem o záchranný úvěr.

Vláda uvedla, že nový rozpočet pomůže Portugalsku splňovat podmínky stanovené jejími věřiteli, Evropskou centrální bankou, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií, kteří dohlížejí na to, aby Portugalsko zavedlo výdajové škrty a reformy za záchranný balík v hodnotě 78 miliard eur, který země dostala v roce 2011.

Překlad článku Portuguese protesters stage anti-Merkel demo in Portugal
http://www.presstv.ir/detail/2012/11/12/271848/antimerkel-protest-held-in-portugal/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *