Čínská firma pomáhá Íránu obcházet americké sankce

Íránská největší telekomunikační společnost získala mocný monitorovací systém od čínského výrobce. Přes bojkot západních společností bude Teherán schopen sledovat pevné, mobilní a internetové komunikace potenciálních disidentů.

Dohoda mezi čínskou firmou ZTE a Telekomunikační společností Íránu (TCI) byla podepsána již v prosinci 2010. Jak Reuters uvádí ve své souhrnné zprávě, systém byl součástí smlouvy za 130,6 milionů dolarů za síťové vybavení dodané firmou ZTE Corporation.

Iran

TCI je převážně státem řízená a má blízko monopolu v pozemních íránských telefonních službách, stejně tak jako většinu sítě, přes kterou proudí internetová komunikace.

Dohoda nyní získala zvláštní význam vzhledem k nedávnému zpřísnění sankcí vůči Íránu. To ukazuje, že Írán má stále prostředky pro získání sofistikované technologie, včetně systémů, které mohou být potenciálně použity proti protivládním organizacím a jednotlivcům.

Možná nejzajímavějším důsledkem obchodu mezi ZTE a TCI je to, že Írán může získat americké hi-tech produkty navzdory zákazu USA nehumanitárního prodeje do Íránu. Dokumentace týkající se dohody obsahuje hardwarové a softwarové produkty řady renomovaných amerických společností, včetně společnosti Microsoft, Hewlett-Packard, Oracle, Cisco, Dell a dalších.

ZTE, čínský druhý největší výrobce telekomunikačních zařízení, je také partnerem řady amerických firem. Některé z těchto společností popřely jakékoliv znalosti o dohodě mezi ZTE a TCI, přičemž již několikrát uvedly v prohlášení, že zahájí vyšetřování dané problematiky.

Mluvčí ZTE v Číně, Li Erjian, řekl agentuře Reuters, že jeho firma prodává pouze vybavení pro „standardní komunikace a sítě“ do Íránu, které je určeno pro komerční použití, které napomáhá provozovatelům upgradovat své sítě. TCI úředníci v Teheránu se k otázce nevyjádřili.

Západní země říkají, že se Írán snaží vybudovat jaderné zbraně pod rouškou svého civilního jaderného programu. Teherán odmítá tato tvrzení. Některé země, včetně stálých členů Rady bezpečnosti OSN, Rusko a Čína – největší obchodní partneři Íránu – říkají, že není žádný důkaz o takovém záměru a jsou proti ekonomickým sankcím vůči Íránu.

Západní sankce proti Teheránu se nezaměřují výslovně na telekomunikační sektor, ale zejména na bankovnictví a ropný průmysl, dále na jednotlivce a firmy, které jsou údajně zapojeny do íránského jaderného programu.

V únoru se vlády členských států EU dohodly zaměřit se na telekomunikační zařízení, která by mohla být použita íránskými orgány ke sledování protivládních aktivistů. Nicméně se nedohodly na datu pro zavedení zákazu.

Překlad článku Chinese firm helps Iran bypass US sanctions
http://www.rt.com/news/chinese-iran-sanctions-surveillance-251/


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Zajímáte-li se o problematiku zdraví, zdravé výživy apod., pak se přidejte k facebookové stránce Zdravie a zdravá výživa.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *