10 nejčastějších geneticky modifikovaných potravin, kterým se vyhnout

Čtěte také: InfoGrafika: 10 nejčastějších geneticky modifikovaných potravin, kterým se vyhnout

(Free Pub) (NaturalNews) My v NaturalNews.com jsme hrdí na to, že poskytujeme čtenářům nejcennější a aktuální zprávy a informace o celé řadě otázek týkajících se zdraví, ale především chceme diskutovat zdravou výživu, protože naše zdraví záleží na tom, co dáme do svých těl – a co do nich nedáme.

Podívejte se na tuto infografiku.

Mějte se na pozoru
Vytvořili jsme infografiku s deseti nejčastěji geneticky modifikovanými (GMO) potravinami, kterým byste se měli vyhnout. Pořadí je zvoleno náhodně.

1) Rajčata
Co? Rajčata? Ano, je to tak. Jde pravděpodobně o symbol GMO potravin, jsou na trhu přibližně od roku 1994. Někteří si stále myslí, že jsou tyto modifikace OK. Nová technika vyvinutá vědci pro prodloužení doby spotřeby zvyšuje tuto dobu z 15 dní na skoro měsíc. Je toho dosaženo pomocí potlačení dvou nezymu (A-Man, B-hex), které se hromadí během procesu zrání. Zastánci tvrdí, že tato modifikace sníží plýtvání a zvýší efektivitu, ale jde o proces, který geneticky mění produkt a objevily se zprávy, že některá zvířata umřela krátce po pozření těchto GMO rajčat.

2) Bavlna
Je zařazena mezi potraviny, protože její olej může být konzumován. Bavlna (zejména ta GMO Bt bavlna), která je běžná v Indii a Číně, má škodlivé následky. Nedávný čínský výzkum zjistil, že sice Bt bvlna zabíjí bollworm bez použití insekticidů, ale zároveň se zvyšuje počet škůdců, které poškozují jiné plodiny. Navíc Bt bavlna stojí za vyčerpáním půdních živin, nižších zemědělských výnosů a má větší požadavky na vodu.

3) Řepka
Řepka je pravděpodobně jedním z nejvíce zavádějících „zdravých“ potravin. Řepkový olej musí být ze semen odstraněn chemicky, pak dezodorizovaný a pozměněný, aby mohl být využit v potravinách. Jde o jednu z nejvíce chemicky upravených potravin v naší stravě.

4) Aspartam
Umělé sladidlo, které se nachází v mnoha produktech. Byl objeven omylem v roce 1965 chemikem, který testoval látku proti vředům. Některé záchvaty a dokonce úmrtí jsou připisována aspartamu.

5) Mléčné výrobky
Znepokojivý počet (v USA až pětině) dojnic dostává růstové hormony ke zvýšení produkce mléka, a toto číslo roste od té doby, co FDA v roce 1993 schválila geneticky upravený hovězí růstový hormon známý jako rbGH nebo rbST. Hormon údajně zvyšuje produkci mléka o 5 až 15%, ale vědci vyjádřili obavy ze zvýšených hladin IGF-1 (insulinový růstový faktr-1) z krav, které dostávají onen růstový hormon, což může způsobit zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva nebo prsu.

6) Kukuřice
Nyní je modifikovaná tak, aby sama vytvářela insekticid, až polovina všech amerických farem má GMO kukuřici od Monsanta. Doktoři v Sherbrooke University Hospital v Quebecu objevili Bt toxin zGMO kukuřice v krvi těhotných žen a jejich miminek, stejně tak jej nalezli i v krvi žen, které těhotné nebyly.

7) Papája
GMO papája se komerčně pěstuje na Havaji již od roku 1999, je modifikována tak, aby odolala viru Papaya Ringspot. Je povolena ke konzumaci v USA a Kanadě. GMO papája nemůže být dovážena do a prodávána v Evropské unii.

8) Brambory
Favorit amerického škrobu, GMO brambory (zvláště ty modifikované pomocí Bacillus thuringiensis var. Kurstaki Cry 1) byly dávány myším a u těchto myší se pak objevily toxiny v jejich tělech. Podle Dr. Nina V. Fedoroff Willaman a Evana Pugha, oba jsou z Pensylvánské státní univerzity: „myši krmené GMO bramborami měly výrazně nižší hmotnosti orgánů…“

9) Sója
Stejně jako další potraviny, tak je i sója upravena tak, aby odolala herbicidům. Sója je v sójové mouce, v tofu, v sójových nápojích, v sójovém oleji a mnoha dalších produktech, obzvláště v pečivu a cukroví. Podle jedné zprávy: „Krmili jsme dva roky tři generace křečků GMO potravinami, obzvláště GMO sójou, měli z toho devastující následky. Třetí generace křečků ztratila schopnost reprodukce. Také trpěli pomalejším růstem a vysokou úmrtností mláďat.“

10) Rýže
Nejrozšířenější zdroj škrobu v Asii a USA. Byla geneticky modifikována,aby obsahovala vysoká množství vitamu A. Ale navzdory tomuto cíli není v mnoha zemích přijímána. Čína například pozastavila distribuci GMO rýže v rámci svých obchodních dodávek potravin kvůli rostoucím obavám o bezpečnost.

Překlad článku Infographic unveiled: Top Ten GMO Foods to Avoid Eating
http://www.naturalnews.com/036063_GMOs_foods_infographics.html

Čtěte také: InfoGrafika: 10 nejčastějších geneticky modifikovaných potravin, kterým se vyhnout


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

5 Responses to 10 nejčastějších geneticky modifikovaných potravin, kterým se vyhnout

  1. Blancat says:

    Jak zjistím v obchodě, zda byla zelenina geneticky modifikovaná?

    • Václav says:

      Obávám se, že u nás v ČR to asi nezjistíte, protože není povinností dodavatelů označovat GMO výrobky na etiketách.Nicméně doporučuji zeleninu nekupovat v supermarketech, nebo u vietnamských obchodníků, ale od prověřených farmářů, kteří pěstují bez chemických hnojiv atd.

  2. Dck says:

    Kdyby byli nekteri vyrobci vice chytri tak naopak uvedou na svych produktech ze jde o vyrobek bez GMO ingredienci (samozrejme jen pokud to tak vskutku je)

  3. lojza says:

    Repkovy olej se chemicky syntetizuje – to je neco jineho nez geneticka modifikace.
    Aspartam neni geneticky modifikovana potravina – takze cely clanek psal nekdo opravdu velmi moudry a pozorny. Jinak aspartam se v tele rozlozi na trojici celkem silnych jedu a zpocatku byl jako neurotoxin zcela zapovezen. Teprve po silnem lobbystickem tlaku se z nej stala povolena slozka potravy.
    Rustove hormony opet nejsou genetickou modifikaci.

    Takze suma sumarum, vetsine lidi ten clanek rekne, ze GMO je OK, protoze proit nemu pisi filipiky lide jako autor a prekladatel clanku – oba zjevni lumeni.

  4. Daniel says:

    na konci clanku jen chybi alarmisticka vyzva, aby to kazdy ctenar rozeslal 10ti pratelum nebo mu zmutuje ledvina. Sloh clanku tem poplasnym mailum zcela odpovida. Coje enzym a-man a b-hex? nejake tajne kodove jmeno nebo novy objev? ;-) Co to bylo za ty chudinky mrtvy zvirata, co umrely na rajce? Zdroj, pocet, dukazy – takhle jsou to jen kecy. Btw ta masita syte cervena odruda rajcat v supermaketech neni geneticky modifikovana, ale slechtena, to je celkem rozdil, kterej by si autor clanku mel nastudovat. Ze ta honba za krasnou barvou byl krok spatnym smerem dnes vi i producenti, procez se vraci i puvodni druhy rajcat. Jejich mdla chut je samozrejme zpusobena dozravanim po utrzeni – dan za globalni distribuci.
    Repka opet neno GMO, ale slechtena kvuli snizeni obsahu erukove kyseliny. Co tam dela aspartam netusim, dal snad ani neni nutny to cist. Chcete-li delat osvetu, delejte to inteligentne. Pokud na to nemate, tak aspon pouzijte nahradni kriticky kontrolni nastroj – google.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *