Vědci hlásají: Zakažte testování GMO v Indii

Vědci v Novém Dillí diskutovali o potřebě indické vlády zakázat testování GMO ve své zemi. Setkání organizoval Aruna Rodrigues, vedoucí navrhovatel ve sporu s veřejným zájmem, který chce toto testování zakázat.

Navrhovaný zákaz se opírá o výbor, který jmenoval nejvyšší soud a který chce zákaz GMO polí na 10 let při samém minimu, odkládá tak škodlivá environmentální a zdravotní rizika semen a GMO potravin.


Indie se oprávněně obává, že GMO pokusy společnosti Monsanto můžou vést k rozsáhlé kontaminaci jiných farem v zemi, znečištění, které by mohlo být zkázou pro jinak udržitelné farmaření.

„To, co opravdu potřebujeme, je posun paradigmatu, kde holistický přístup řídí naše zásahy do zemědělství bez ničení našich cenných zdrojů,“ řekl profesor Hans Herren, předseda Mezinárodního panelu pro hodnocení zemědělských znalostí, věd a technologií pro vývoj (IAASTD), který v roce 1995 vyhrál tzv. World Food Prize.

Tito špičkoví vědci se shromáždili, aby vyjádřili svou podporu pro opatření, která by mohla být významnou ránou pro Monsanto.

Konvenční plodiny jsou nejen bezpečnější, než geneticky modifikované plodiny, ale i produktivnější. S každý krok blíže k GMO semenům v Indii je krok směrem od produktivního a udržitelného zemědělství.

„Pouze dvě země na světě, oboje v Jižní Americe, pěstují GMO plodiny na více než 40% své zemědělské půdy a obě trpí zvýšeným nedostatkem potravin,“ řekl profesor Jack Heinemann z School of Biological Sciences na University of Canterbury. „Většina jejich sousedů, kteří nepřijali GMO, mají lepší statistiky co se týče oblasti zajišťování potravin.“

A to není jediný problém – farmáři, kteří jsou nuceni používat geneticky modifikovaná osiva platí vyšší ceny a berou na sebe velká rizika. Je to vidět na šokujícím počtu sebevražd zemědělců., kteří přijali GMO plodiny. V roce 2008 se například jeden indický zabil každých 30 minut.

Překlad článku Scientists Sound Off: Ban GMO Testing In India Read
http://naturalsociety.com/scientists-sound-off-ban-gmo-testing-india/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *