Superbohatí investoři kupují zlato po tunách

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)


(Reuters) – Nejbohatší lidé světa zareagovali na ekonomické obavy tak, že kupují po zlatých prutech — a někdy i po tunách — a pohybem aktiv z finančního systému, bankéři si obstarávají velké bohatství, řečeno v pondělí.

Obavy z dvojtého poklesu posílili chuť k fyzickým drahým kovům, stejně tak jako po akciích těžebních společností a obchodně-výměnným fondům, výkonný ředitel UBS Josef Stadler řekl Reuters na Globálním privátním bankovním summitu.

„Nekupují pouze EFT nebo futures; kupují hmotné zlato,“ řekl Stadler, který provozuje služby Swiss bank pro klienty s aktivy ve výši alespoň 50 milionů dolarů na investice.


Registrací na této stránce a vyděláváním podpoříte náš web:
mLink.cz - časově cílené zpětné odkazy


UBS doporučuje top klientům mít 7 až 10% svých aktiv ve vzácných kovech, jako je zlato, které je ve kurzu ziskové deset let po sobě a obchodováno okolo 1 314,50 dolarů za unci v pondělí, blízko dosažené rekordní úrovně z minulého týdne.

„Měli jsme zářný příklad několika nákupů zlata přes jednu tunu…a přeneseného na jiné místo,“ řekl Stadler. Při dnešních cenách, by takovýto náklad měl cenu 42 milionů dolarů.

Investiční ředitel Juliuse Baera pro Asii rovnž doporučuje, aby bohatí investoři odložili některé ze svých aktiv do zlata jako do obranného přístupu následující řetězec matných amerických dat a uprostřed obav z oslabení měny.

„Ve zlatě vidím pojistku,“ řekl Van Anantha-Nageswaran. „Doporučuji minimálně 10% v portfoliích a nic více, aby byly použity k obchodním účelům, aby reagovaly na krátkodobé signály nadměrných nákupů a nadměrných prodejů.“

Maximální bublina?

Miliardář a finančník George Soros, opakující připomínky investičního guru Warrena Buffetta, minulý měsíc popsal zlato jako „maximální bublinu“, protože je nákladné ho vykutat a kromě tržní ceny nemá žádnou reálnou hodnotu.

Ale rostoucí cena vzácných kovů sama o sobě vytvářela větší a větší poptávku investorů, hledajících ochranu proti čerstvé recesi. Zlato nenese žádný výnos a je nekonkurenční v prostředí rostoucích úrokových sazeb.

Nelehké vyhlídky na inflaci, tvrdé měny a globální růst spustily pětinásobné zvýšení fondů hmotného zlata zahájeného Pictetem rok předtím, řekla Švýcarská privátní banka.

Stadler z UBS řekl, že vzácné kovy se staly základem investorských portfolií, i přes otázky o tom, jestli je to chytré pro dlouhodobé investice.

„Když mluvíte s ultravysokými jednotlivci s čistým jměním, že míra nejistoty nikdy nebyla vyšší v posledních dvou, třech, čtyřech letech,“ řekl. „Pokud se mě ptají,“Bude soupat inflace, nebo vstoupíme do deflačního cyklu?,“ Nevím. Ale to samozřejmě nikdo neví.“

Anthony DeChellis, generální ředitel Credit Suisse Americas privátní bankovní jednotky řekl Reuters summitu v New Yorku, že klienti mají větší zájem na vydělávání na vzrůstajících cenách zlata, než na používání vzácných kovů jako záchraných přístavů investic.

„Ptají se mě, „Jestli je to bublina a kam až může zajít,““ řekl „Nemůžu říct, že jsem viděl vrchol v zájmu o zlato, ale je tu zájem v jeho fenoménu.“

Samir Raslan, regionální vedoucí Citigroup Inc pro střední, východní a severní Evropu, Afriku a Turecko, řekl, že klienti se nedostávali přes palubu na zlatě.

„Neřekl bych, že klienti přeinvestovávají. Je to součást rozdělení aktiv, ale není to něco, o čem rozhodují z ničeho nic,“ řekl.

A ne všichni bankéři doporučují expozice zlata.

Andreas Wolfer, šéf privátního bankovnictví v UniCredit Group, přisuzoval nárůst cen zlata vynervovaným investorům po finanční krizi v roce 2008, stejně tak jako obavy dluh eurozóny.

„Viděli jsme to, ale nezvážili jsme to v našem rozdělení aktiv,“ řekl Wolfer na Reuters sumitu v Ženevě, která se ukázala jako obchodní centrum pro vzácné kovy, jakož i pro jiné fyzické komodity.

„Jsme pevně přesvědčeni o alokaci aktiv, které mají jasné a diverzifikované portfolio, které vypadá sice trochu nudně, ale nakonec přinese nejlepší zisky,“ řekl Wolfer.

(Další informace od Kevina Lima v Singapuru a Joea Raucha v New Yorku; editováno Gregem Mahlichem a Johnem Wallacem)

Překlad článku Super-rich investors buy gold by ton
http://www.reuters.com/article/idUSTRE6932NR20101004

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *