Špehovací motýl: Izrael vyvinul hmyzího drona pro sledovaní uvnitř budov

Budoucnost je tady a to není motýl na zdi, protože izraelské bezpilotní letouny jsou stále menší a menší. Jejich poslední projekt – dron ve tvaru motýla s hmotností pouhých 20 gramů – zatím nejmenší ve své řadě – může provádět špionáž uvnitř budov.

Butterfly drone

Nové miniaturní zařízení může mít snímat barevné fotografie a je schopno svislého vzletu a letu, stejně jako vrtulník, tvrdí denník Izrael Hayom. Izrael Aerospace Industries (IAI) tvrdí, že to může přijít vhod v pozemních střetech, kdy by voják jen vyndal z kapsy toto zařízení a poslal ho za nepřátelské linie.

Hmyzí dron s 0,15 gramovým fotoaparátem a na paměťovou kartou, je řízen dálkově speciální helmou. Prakticky vidíte, co vidí motýl – v reálném čase.

„Výhodou motýla je jeho schopnost létat v uzavřeném prostoru. Neexistuje žádný jiný model, který toto dnes dokáže,“ tvrdí Dubí Binyamini, vedoucí oddělení minirobotiky IAI pro Izrael Hayom.

Sledováno tak může být cokoliv od vlakových nádraží po letištní terminály, nebo kanceláří po bojiště a dokonce lesy, řekněme v jižním Libanonu, kde Izrael věří, že Hizballáh skrývá svá družstva v záloze.

V podstatě bezhlučný „motýlek“ mává svými čtyřmi křídly 14 krát za sekundu. Je téměř průsvitný a vypadá jako přerostlé můry, je ještě menší než některé přírodní druhy motýlů.

Jde o biologické mimikry, když technologie imituje přírodu. A to se ukázalo jako past. Když byl přístroj testován ve výšce 50 metrů, tak ptáci a mouchy letěly za zařízením a tvořili hejno.

IAI, hlavní letecký výrobce Izraele, potřebuje další dva roky na dodělání svého „motýlího“ projektu. Produkt spadá do trendu zmenšování dronů. Poslední modely pro sledování měst: Ghost váží 4 kg, Mosquito dokonce jen 500 gramů.

Zatímco „motýlek“ může přinést „skutečnou technologickou revoluci“ ve vojenské oblasti, zůstávají otázky, jak to změní civilní život. Drony by mohly mít použití i u policie a není pochyb o tom, že budou tajné služby za takový stroj šťastné.

Překlad článku Spy-Butterfly: Israel developing insect drone for indoor surveillance
http://www.rt.com/news/israel-drone-indoor-butterfly-672/

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

2 Responses to Špehovací motýl: Izrael vyvinul hmyzího drona pro sledovaní uvnitř budov

  1. Martin Malec says:

    Navrhoval bych co nejrychleji vytvořit open source verzi takového chytrého zařízení, na všechny strany rozhodit blueprint a osvobodit takové věci z monopolu armády a tajných služeb. Dejte to dětem a puberťákům a mladým vědcům a nechejte je vymyslet smysluplnější užití takových technologií, než pro zjištění kam střílet. Tak například město nemusí při velkých akcích a demonstracích atd. létat s drahými vrtulníky nad městem, vypustí pár motýlů, co zvládnou totéž mnohem levněji (předpokládáme-li, že sériová výroba takových zařízení nebude dražší než výroba mobilu, což nebude, jakmile bude blueprint volně k dispozici) A můžeme pokračovat…

  2. gojjim naches says:

    takže naběhnout k Vietnamcum a zakoupit si rychlopalnou plácačku na mouchy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *