Poplach: Kybernetický útok zaměřený na plynovody

(Free Pub) Velký kybernetický útok probíhá v současné době a je přímo zaměřen na počítačové sítě, které patří americkým plynárenským společnostem, tvrdí to americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

Cyber attack
Foto: Kybernetičtí bezpečnostní analytici pracují v „dozorovacím a bezpečnostním centru“ v kybernetické obranné laboratoři federální vlády v Idaho Falls. Slouží k ochraně národní rozvodné sítě elektřiny, vody a komunikačních systémů.

Nejméně tři důvěrná „žlutá“ upozornění – druhé po „červeném“ – byla vydána ministerstvem vnitřní bezpečnosti, začalo to 29. března. Všechna upozornění se týkala útoků na sektor plynovodů. Ale vlna kybernetických útoků, které začaly před čtyřmi měsíci a mohou zasáhnout i Kanadu, stále pokračuje.

Tato skutečnost byla veřejnosti potvrzena Industrial Control Systems Cyber Emergency Response Team (ICS-CERT) v pátek. Zopakovala se varování z předchozích upozornění přímo pro společnosti s plynovody a některé energetické společnosti.

ICS-CERT má za úkol zajistit národní průmyslové řídicí systémy – počítačové systémy, které otevírají a zavírají ventily, spínače a výrobní procesy životně důležitých se chemických, průmyslových a energetických odvětví. Tyto týmy navštěvují továrny, elektrárny a potrubní společnosti a vyšetřují kybernetické útoky.

„ICS-CERT nedávno identifikoval aktivní sérii počítačových útoků zaměřených na plynárenské společnosti,“ varovalo upozornění ze 13.dubna. „Několik plynovodních společností hlásilo útoky související s touto kybernetickou kampaní. Kampaň zřejmě začala koncem prosince 2011 a je aktivní dodnes.“

Ochrana průmyslových řídicích systémů ped kybernetickým útokem je nyní hlavním bodem debaty v Kongresu, probíhá tahanice o tom, zda by měl federální vládní orgán požadovat, aby životně důležitá odvětví, jako je energetický, ropný, plynový a chemický průmysl, splňoval určité úrovně kybernetické bezpečnosti.

Jde o přibližně 300 000 kilometrů těchto mezistátních plynovodů pro přepravu plynu, který tvoří 25% energie v USA. Potrubní bezpečnost byla hlavním problémem v posledních letech, upozornila na to exploze plynovodu v San Bruno, která zabila osm lidí a zničil 38 domů v Bay Area v září 2010.

V předvčerejší veřejném varování ICS-CERT znovu potvrzuje, že jejich „analýza malwaru a artefaktů spojených s těmito kybernetickými útoky pozitivně identifikovala tuto činnost ve vztahu k jedné kampaně z jednoho zdroje. Dále obecně popsala sofistikovaný přístup, ve kterém se počítačoví útočníci pokouší navázat digitální předmostí v rámci podnikové sítě.

Částečný překlad článku Alert: Major cyber attack aimed at natural gas pipeline companies
http://www.csmonitor.com/USA/2012/0505/Alert-Major-cyber-attack-aimed-at-natural-gas-pipeline-companies


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Zajímáte-li se o problematiku zdraví, zdravé výživy apod., pak se přidejte k facebookové stránce Zdravie a zdravá výživa.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

1 Responses to Poplach: Kybernetický útok zaměřený na plynovody

  1. Pingback: Kybernetický útok zaměřený na plynovody « Informace ze světa a ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *