Pentagon tvrdí, že Sýrie přesunula chemické zbraně

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

Syrská vláda mohla přesunout některé ze svých chemických zbraní na svou ochranu proti povstaleckým silám, řekl v pátek na tiskové konferenci americký ministr obrany Leon Panetta.

Zatímco některé zbraně byly přesunuty do míst neznámých americké špionáži, tak Panetta řekl, že hlavní úložiště zůstalo bezpečné a pod vládní kontrolou.

„Dostali jsme špionážní informaci, že došlo k pohybu. Kde přesně a co se přihodilo, nevíme,“ řekl ministr obrany novinářům v Pentagonu. „Nemám žádné konkrétní informace o opozici, zda je získala, nebo ne, nebo jen část z nich, ani to, co se přesně přihodilo.“

Panettova tisková konference byla první, na které Pentagon potvrdil pohyby alespoň některých chemických zbraní na místa, která ani CIA nemohla určit. V důsledku pohybu se američtí představitelé obávají, že by se zbraně mohly dostat do rukou opozice.

Poté, co byl Panetta tázán, zda by se mohly íránský revoluční gardy nebo povstalecké síly dostat k chemických zbraní, řekl, že to nemůže potvrdit ani vyvrátit.

Sýrie vlastní sarin, yperit a kyanid – a pohyb těchto chemických zbraní zalarmoval Washington.

Damašek, který nikdy nepodepsal konvenci o chemických zbraních z roku 1992, má pravděpodobně jedny z největších zásob chemických a biologických zbraní na Blízkém východě. Někteří američtí představitelé již dříve vyjádřili obavy, že by mohla syrská vláda použít chemické zbraně proti povstalcům nebo civilistům jako součást „etnických čistek“.

Prezident Barack Obama minulý měsíc prohlásil, že chemické nebo biologické zbraně v Sýrii nebudou USA tolerovat. Pokud tomu tak bylo, pak by Sýrie čelila „obrovským následkům“.

Částečný překlad článku Pentagon claims Syria moved chemical weapons
http://rt.com/usa/news/syria-chemical-weapons-us-243/

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *