Pár aktuálních článků k Libyi – 6. 8. 2011

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)


Itálie chce vysvětlení od NATO ohledně libyjských uprchlíků
Italský ministr zahraničních věcí požádal NATO, aby prošetřilo incident, ve kterém alianční válečná loď ignorovala SOS signál potápějící se libyjské lodi s uprchlíky, kteří byli nakonec zachráněni italskou pobřežní hlídkou.

Warship

Libyjští žadatelé o azyl se snažili uprchnout na italský ostrov Lampedusa na lodi ze šrotu. 1. srpna bylo 25 uprchlíků zajištěno mimo ostrov a 4. srpna pouze 200 až 300 uprchlíků dosáhlo břehu.

Překlad článku Italy seeks NATO explanations over Libyan refugees
http://english.ruvr.ru/2011/08/05/54257834.html


Medveděv zdůrazňuje význam jemných rozdílů v politice
Současná situace v Sýrii a Libyi vyžaduje individuální přístup a zohlednění všech nuancí, řekl prezident Dmitrij Medveděv ve společném rozhovoru pro televizní kanál Russia Today.

Nejsou žádné dvě stejné země a neexistují žádné stejné situace, zdůraznil ruský lídr. Prezident stručně popsal co se stalo v Libyi: Je tu muž, který řídí zemi čtyřicet let a v určitém bodě se rozhodl k použití síly proti svým vlastním lidem. Navíc v určité fázi Kaddáfí nařídil zlikvidovat své protivníky. To bylo odsouzeno celým mezinárodním společenstvím. Ale Rusko si myslí, že není správné řešit libyjský problém pouze vojenskými prostředky. Jednu z klíčových nuancí bychom měli mít na paměti – i přes patovou situaci mezi Kaddáfím a jeho oponenty Libye nebyla rozdělena. Bojující strany neporušují suverenitu a hranice mezi sebou.

„Libye je stále v jednom kuse. Takové riziko existuje pro Libyi, ale zatím všechny strany v konfliktu se zavázaly k ochraně její územní celistvosti. Takže situace se značně liší. Nicméně neříkám, že je to vysvětlené pro to, jak se rozhodujeme. Pouze se snažím dokázat, že všechny tyto situace a scénáře jsou zcela rozdílné. To také platí i pro jiné země.“

Situace v Sýrii se liší. Medveděv připustil, že jsme dosud byli svědky tragického vývoje událostí. Ačkoli Bašár Asad nenařídil likvidace svých protivníků, jsou lidé v Sýrii zabíjeni, což vyvolává obavy v globálním společenství. Proto se ruský lídr snaží přesvědčit Bašára Asada, aby zahájil reformy.

„V mém jednání s prezidentem Assadem při osobním rozhovoru a v naší korespondenci jsem prosazoval jednu základní myšlenku: že by měl okamžitě zahájit reformy, smířit se s opozicí, obnovit občanské dohody a aby zahájil vývoj moderního státu.“

Klíčová myšlenka rozhovoru s Medveděvem je neustálá diplomatická práce. Diplomacie poskytuje znepřáteleným stranám příležitost vyslechnout jeden druhého a řešit závažné problémy pomocí jednání.

Překlad článku Medvedev stresses importance of nuances in politics
http://english.ruvr.ru/2011/08/05/54246871.html


Kaddáfího syn je naživu
Libyjská vláda popřela informace o smrti jednoho ze synů Muammara Kaddáfího, Khamise, při leteckém náletu NATO, který zabil 30 provládních vojáků na západě města Zliten.

Khamis měl na starosti protipovstaleckou operaci v regionu.

Překlad článku Gaddafi’s son alive
http://english.ruvr.ru/2011/08/05/54245288.html


Libyjští rebelové se pokusili vypnout poslední fungující ropnou rafinérii
Rebelové se pokusili zastavit poslední operující ropnou rafinérii vypnutím ropovodu, který zásobuje rafinérii, která je 50 kilometrů jihozápadně od Tripolisu, říká libyjské ministerstvo zahraničí.

Podle ministerstva zahraničí letadla NATO zaútočila na vedení pro přenos energie v této oblasti, což způsobuje výpadky proudu v libyjském hlavním městě.

Překlad článku Libyan rebels try to shut down last working oil refinery
http://english.ruvr.ru/2011/08/05/54221567.html


Tripolis ostřelován
10 silných explozí otřáslo libyjským hlavním městem Tripolis v noci během nové vlny náletů letadel NATO. Podle státní televize byly nálety cílené na „civilní a vojenské“ zařízení na předměstí města Hellat as-Ferjaneh.

Mnozí analytici tvrdí, že i přes silnou podporu NATO se opozici zatím nepodařilo dosáhnout významného vítězství proti vládním silám.

Překlad článku Tripoli rocked by blasts
http://english.ruvr.ru/2011/08/05/54216856.html

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *