Pár aktuálních článků k Libyi – 23. 07. 2011

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)


Tripolis zasažen výbuchy
Pět explozí otřáslo přes noc v libyjském hlavním městě Tripolisu, zřejmě byly způsobeny nálety NATO.

Výbuchy bylo slyšet v blízkosti hotelu zahraničních reportérů, v současné době i místo pobytu vůdce země Muammara Kaddáfího. Nemáme žádné bezprostřední zprávy o zabitých nebo zraněných.

Překlad článku Tripoli rocked by blasts
http://english.ruvr.ru/2011/07/23/53609723.html


Britští reportéři podezřívají libyjské rebely z násilí
Britské noviny Daily Telegraph se zabývají libyjskými rebely a jejich porušováním lidských práv po tom, co reportéři našli několik těl v okolí města Al-Qawalish kontrolované rebely.

Jedno tělo bylo bez hlavy, zatímco jiná měla roztrhané kalhoty až ke kotníkům – ponížení mrtvého nepřítele.

Všichni z nich měli na sobě uniformu Kaddáfího armády. Opozice nedovolila další šetření.

Důkazy byl podpořeny Human Rights Watch, jejíž aktivisté uvádějí, že povstalci zapalovali domy, obchody a nemocnice a při útocích mlátili zajatce.

Překlad článku British reporters suspect Libyan rebels of violence
http://english.ruvr.ru/2011/07/21/53550299.html


USA můžou poslat více bezpilotních letounů do Libye
Bezpilotní letoun Predátor

Spojené státy zvažují poslat více bezpilotních letounů Predator a dalších průzkumných letadel, aby se připojila ke konfliktu v Libyi na žádost NATO.

Vysoký úředník Pentagonu hovořící anonymně řekl, že americké ministerstvo obrany zkoumá všechny možnosti poslání více bezpilotních letadel do Libye, sdělily ve čtvrtek noviny Los Angeles Times.

NATO požádalo Pentagon o další letouny, kvůli obtížím najít cíle, protože libyjský režim nutí stále více využívat civilní zařízení, řekl vysoký činitel NATO.

Podle Pentagonu někteří američtí úředníci a velitelé provedli opatření, protože americké ministerstvo obrany bude nuceno přivést zpět své bezpilotní letouny z válečných oblastí v Afghánistánu a Iráku. Tento krok ukazuje velký posun v americké strategii v Libyi.

Robert Gates, bývalý americký ministr obrany, požadoval, aby evropští spojenci udělali více ve vojenské kampani v Libyi.

Bezpilotní letouny můžou zůstat ve vzduchu desítky hodin nebo déle a odesílat živé video a další zpravodajské informace do centrály v zemi a mají schopnost nést dvě rakety vzduch-země.

Oficiální zástupce USA dodal, že Washington může rozhodnout o nasazení vojenské techniky a také o uznání libyjské opozice. „Teď k uznání došlo, myslím, že diskuse o poskytnutí vojenské pomoci se vrátí na stůl,“ řekl zástupce.

Překlad článku US may send more Predators to Libya
http://www.presstv.ir/detail/190207.html


Kaddáfí: Žádná další jednání s opozicí
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí odmítl jakoukoli možnost pořádat jednání s povstalci podle zpráv účastníků shromáždění za podporu hlavy státu v jeho rodném městě Sirte

Mezitím ve čtvrtek šéf výkonného výboru opozice Mahmoud Jibril řekl, že jednání s Kaddáfího režimem nezačnou, dokud se diktátor nevzdá moci. Zdůraznil také, že by rebelové pokračovali v boji.

Překlad článku No talks with opposition – Gaddaffi
http://english.ruvr.ru/2011/07/22/53557981.html


Ruský diplomat: Budoucnost Libye bez Kaddáfího
Muammar Kaddáfí nebude mít vliv na budoucnost Libye a vůbec se nebude účastnit žádného jednání o nové Libyi, řekl ruský náměstek ministra zahraničních věcí Michail Bogdanov.

Rusko opakovaně vyzývalo k zapojení obou válčících stran v konfliktu.

Překlad článku Libya’s future –without Gaddafi –Russian diplomat
http://english.ruvr.ru/2011/07/22/53594334.html


UNESCO se bojí o kulturní památky Libye
UNESCO

UNESCO je znepokojeno zprávami z Libye, že tato země používá starobylé památky jako skladiště munice.

Podle generálního ředitele UNESCO Irina Bokova byly libyjské orgány, jakož i opoziční síly opakovaně informovány o památkách, které jsou na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Nicméně tato varování byla ignorována.

Překlad článku UNESCO feared about Libya`s cultural sights
http://english.ruvr.ru/2011/07/22/53582165.html


Rusko pošle více pomoci do Libye
Aid

Příští úterý 26. července Rusko pošle další zásilky humanitární pomoci do Libye. Bude letecky převezena do Tripolisu, tvrdí ruské ministerstvo zahraničí v Moskvě.

Letadlo převeze téměř 40 tun nejrůznější pomoci, včetně potravin jako je rýže, cukr, dětská výživa a konzervované ryby. Rusko na začátku tohoto měsíce vyslalo asi 70 tun nákladu do Libye.

Podle oficiálního mluvčího ruského ministerstva zahraničí je Moskva znepokojena zhoršením humanitární situace v Jamahiriya po delším ozbrojeném konfliktu.

Rozhodnutí padlo, aby se pomohlo všem potřebným bez ohledu na to, ve která části země žijí.

Překlad článku Russia to send more aid to Libya
http://english.ruvr.ru/2011/07/22/53575259.html

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *