Logistická noční můra: Rusko vede NATO z Afghánské pasti

(Free Pub) Zranitelnost nedávno znovu otevřené pákistánské tranzitní trasy dodávek NATO v Afghánistánu byla problémem přes deset let. Ale skutečný problém s objeví, jakmile se vojáci začnou stahovat – Rusko je připraveno vzít na svá bedra toto břemeno.

Moskva otevřela kombinované tranzitní trasy pro dodávky pro 130 tisíc jednotek Spojenců v Afghánistánu. NATO je velice závislé na „severní trase“ při evakuaci opravářů a nesčetného vojenského materiálu nashromážděného v zemi od roku 2001.

Navzdory čtvrtečnímu znovuotevření trasy přes Pákistán hrají zásobovací trasy přes bývalé sovětské středoasijské republiky velkou roli pro operace NATO v Afghánistánu. Realita se za posledních sedm měsíců vyjasnila – USA a Pákistán zůstali uzamčeni v politické paralýze po incidentu, který v loni v listopadu zanechal 24 mrtvých pákistánských vojáků.

Od té doby jsou pákistánské hranice uzavřeny pro koaliční tranzit.

Aby se zabránilo narušení zásilek, musela americká vojenské logistika přesunout až 60 procent dodávek na severní trasu přes Rusko a zbytek nákladu, které byly dodané vzduchem.

Tzv. ruská trasa je asi třikrát dražší, než ta kratší pákistánská. Ale letecká doprava z Afghánistánu je desetkrát dražší. Přesun na ruskou trasu stojí USA navíc 100 milionů dolarů každý měsíc.

Přerušení tranzitu přes Pákistán dramaticky odhalilo chyby v námořní dopravě vojenských dodávek pro mezinárodní síly působící v Afghánistánu.

Takže není divu, že trasa otevřená přes Ulyanovsk v Rusku je jako požehnání z nebes pro Washington.

NATO používá vzdušný prostor Ruska pro přepravu vojáků a neletálních zásob do Afghánistánu od roku 2009. Nyní Moskva povolila kombinovanou trasu – vzduchem i po zemi.

Překlad článku Logistical nightmare: Russia leads NATO out of Afghan trap
http://www.rt.com/news/nato-transit-afghanistan-russia-565/


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Zajímáte-li se o problematiku zdraví, zdravé výživy apod., pak se přidejte k facebookové stránce Zdravie a zdravá výživa.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *