Izrael střílí „varovné výstřely“ na Sýrii

Izrael vystřelil varovné výstřely do Sýrie poté, co ze Sýrie přiletěla minometná palba a zasáhla izraelskou základnu v Golanských výšinách. Je to poprvé, co Izrael pálil na syrského území od války v roce 1973.

Izraelské obranné síly (IDF) tvrdí, že raketová střela byla vypálena krátce poté, co potulná minometná střela ze Sýrie dopadla na izraelský vojenský post.


„Uprostřed syrských nepokojů minometnou střelu vystřelila syrská armáda blízko základny v Tel Hazeka,“ citoval Jerusalem Post cituje izraelského mluvčího, brigádního generála Yoava Mordechaie.

„S ohledem na politiku zřízenou IDF náčelníkem štábu, generálem Bennym Gantzem, byly varovné výstřely namířeny zpět do Sýrie. Nedomníváme se, že by způsobily zranění nebo škody,“ pokračoval.

IDF vypálily jednu protitankovou raketu TAMUZ, zbraň známou pro svou vysokou přesnost, sdělily vojenské zdroje agentuře AFP.

Jen několik hodin před střelbou ministr obrany Ehud Barak varoval Sýrii, že by Izrael „reagoval“, pokud vy zbloudilé granáty přistály uvnitř Golanských výšinách.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu také řekl, že Izrael „bedlivě sleduje, co se děje na našich hranicích se Sýrií a taky jsme připraveni na jakýkoliv vývoj.“

Izrael se obává, že syrské povstání může zachvátit Golany, přeměnit regionu do ideální základny pro islámské militanty, kteří by zahájily útoky, jako to dělají ti z pouště v egyptském Sinaji.

Izraelští představitelé se obávají pádu vlády prezidenta Bašára Asada, což by mohlo dále vést k islamistickému uchopení moci v Sýrii, což by vyvolalo sektářskou válku a destabilizovalo region.

Částečný překlad článku Israel fires ‚warning shots‘ at Syria over Golan Heights mortar strike
https://rt.com/news/syria-israel-warning-fire-455/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *