Írán uzavře Hormuzský průliv kvůli ropnému embargu EU

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o) Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME


Napětí v Perském zálivu by se mohlo dostat do kritického bodu, hlavní íránský úředník řekl, že Írán by „určitě“ uzavřel Hormuzský průliv v případě ropného embarga EU na přerušení vývozu ropy.

Mohammad Kossari, zástupce ředitele pro zahraniční věci a člen národního výboru pro bezpečnost, vydal varování v reakci na rozhodnutí Evropské unie uvalit v pondělí embargo na Írán kvůli údajnému vývoji jaderných zbraní.

„Tlak sankcí je navržen tak, aby zajistil, že Írán vezme vážně naši žádost, aby přijde jednat ke stolu,“ řekla Catherine Ashtonová, představitelka pro zahraniční věci EU.

Nicméně s rozhodnutím Washingtonu rozmístit druhou útočnou skupinu letadlových lodí v Perském zálivu by snaha EU tlačit ekonomicky na Írán mohla značně zvýšit pravděpodobnost totální války v regionu.

Iran war
zdroj obrázku: http://www.infowars.com/iran-war-is-only-matter-of-time/

Hormuzským průlivem, je životně důležité spojení mezi Perským zálivem a Ománského zálivu. Je také jeden z nejvíce strategických bodů na světě, pokud jde o tranzit ropy. Světová propustnost ropy se odhaduje na zhruba osmdesát osm milionů barelů denně v roce 2011.

Pokud ekonomické sankce donutí Írán k odplatě, ovlivnilo by to 20% ropného obchodu, což by mělo za následek obrovský globální nárůst cen energií.

Írán má více než půl milionem vojáků a 120 tisíc příslušníků revolučních gard – analytici věří, že válka proti Íránu vedená USA by zmenšila poslední ohniska podpory vojenských invazí na Středním východě.

Částečný překlad článku Iran ‚definitely‘ closing Strait of Hormuz over EU oil embargo
http://rt.com/news/iran-close-strait-hormuz-embargo-455/


Registrací na této stránce a vyděláváním podpoříte náš web:
mLink.cz - časově cílené zpětné odkazy


pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *