Americké jaderné zbraně v Německu zůstanou

Berlín se rozhodl upustit od plánů na odstranění zbývajících amerických jaderných zbraní z německé půdy. Bomby a německá letadla, která je můžou použít, budou místo toho vylepšena.

Plány jsou proti slibu ministra zahraničí Guido Westerwelleho z roku 2009, kdy byla formována koaliční vláda, tvrdí zpráva v novinách Frankfurter Rundschau. V dté obě se zavázal usilovat o odstranění jaderných zásob z Německa.

Německo je jednou z evropských zemí NATO, která má na svém území jaderné zbraně USA jako součást jaderné dohody o sdílení. Německo má 10 až 20 atomových bomb B61, které jsou uložené na základně Büchel Air. Jde jen o zlomek ze zhruba 200 jaderných zbraní, které zde měla Amerika v době Studené války.

V případě války budou tyto bomby svrženy z německých stíhaček Panavia Tornado IDS. Bundeswehr utratí 250 milionů eur za tyto letky ve službě do roku 2024.

Bomby v současné době prochází rekonstrukcí multimiliardového programu. Počáteční cena 2 miliardy dolarů se nakonec vyšplhala na 6 miliard dolarů. Pentagon chce nahradit čtyři stávající modifikace B61 jednou novou.

Tento krok byl údajně kvůli tlaku ostatních členů NATO, které se obávají zásob jaderných zbraní Ruska, a nechtějí se jednostranně vzdát svých jaderných arzenálů.

Ruští generálové vidí jaderné taktické zbraně jako součást zastrašování proti možnému konvenčnímu útoku. NATO má v současné době ohromující konvenční možnosti, zatímco Rusko zmenšuje své nejaderné ozbrojené síly a vidí je jako nástroj pro řešení případných regionálních konfliktů, spíše než obranu v totální válce.

Překlad článku US nukes to stay in Germany – media
http://rt.com/news/germany-us-nukes-upgrade-519/


Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.

Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.

Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.

2 Responses to Americké jaderné zbraně v Německu zůstanou

  1. - says:

    .. no krasa. Niekde som cital, ze nedavno nemecka vlada zlegalizovala pouzitie vojenskej sily proti vlastnym obcanom. Dufam ze europa a usa sa zobudi skor ako vtedy ked uz bude neskoro.

  2. Pepa says:

    Ono by jakékoliv jiné řešení bylo dražší, takže to nechají po starém a budou se tvářit že to je úmysl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *